Zdraví a chuť v každém stroužku

29. ledna 2021

Vyhýbáte se česneku, protože si po jeho konzumaci přijdete mírně nespolečenští? To je ovšem velká chyba, poněvadž výrazné aroma česneku je vyváženo mnoha benefity. Pokud jej tedy z jídelníčku záměrně vynecháváte, připravujete své tělo o zdraví velmi prospěšnou potravinu. Čtěte dále a dozvíte se, proč do svého jídelníčku tuto jedinečnou cibulovou zeleninu zařadit co nejčastěji.

Česneková historie

Prapředek česneku pochází z období asi před 5000 lety, první zmínky o něm známe z Asie, konkrétně z Mongolska a Kyrgyzstánu. Odtud se dostal do Číny a začal se šířit do světa. V Egyptě se s ním seznámili přibližně 3000 let před naším letopočtem a byl považován za posvátnou rostlinu. Faraonové jej dávali otrokům, aby byli silní a zdraví. Také byli přesvědčení, že když si s sebou vezmou česnek do hrobky, budou chránění před zlými silami. V antice byl zase oblíbenou součástí jídelníčku. Římané jej dokonce podávali vojákům na válečných taženích jako zdroj energie. Smetánka tehdejší doby však touto plodinou opovrhovala kvůli jejímu zápachu.

Ve středověku lidé přisuzovali česneku zázračné účinky. Používali ho jako lék na infekce střev, žaludeční vředy, nebo dokonce při epidemiích moru. Do Velké Británie přivezli tuto rostlinu Římané v roce 1540 a po celé Anglii se stala „medicínou chudých“.

Do Spojených států se tato plodina dostala z rukou Španělů. Očividně si česnek velmi oblíbili, protože ve státě Gilroy se od roku 1979 slaví každoročně česnekový festival a v Kalifornii se vydává časopis s všeříkajícím názvem The Garlic Times (garlic = anglicky česnek). Festival česneku se pravidelně koná i u nás, a to v Buchlovicích.

Proč je česnek přínosný pro zdraví?

Dříve se mu připisovaly magické účinky. Doba ale pokročila a my víme, v čem tkví tajemství jeho příznivého vlivu na naše zdraví. Obsahuje vitamíny B6, C, B1. Dále v něm najdeme selen, mangan, fosfor, vápník a dalších stopové prvky. A k čemu všechny tyto látky slouží?

Je prokázáno, že česnek pomáhá eliminovat „špatný“ cholesterol, a přitom nehýbe s hladinou toho „dobrého“. Dále působí blahodárně na snižování krevního tlaku. Díky vitamínu C se užívá jako prevence chřipky nebo rýmy a dokáže zmírňovat jejich průběh. Celkově zvyšuje obranyschopnost organismu. Také na sebe váže těžké kovy a pomáhá našemu tělu zbavovat se jich. Vápník a fosfor jsou součástí kostní hmoty a je důležité přijímat je v potravě v dostatečném množství. I tyto biogenní prvky (tedy prvky nezbytné pro život) najdeme v každém stroužku.

A co způsobuje charakteristický zápach této potraviny? Zodpovědnost za něj nese látka zvaná alicin. Má antibakteriální, protiplísňové a virucidní účinky. V česneku samotném působí jako přirozená ochrana proti škůdcům.

Česnek v kuchyni

Česnek je rozšířený v kuchyních celého světa. Je totiž v receptech nenahraditelnou surovinou. Jeho výrazné štiplavé aroma je velice specifické a dodává pokrmům nezaměnitelnou vůni i chuť. Konzumovat se dají i listy a květy česneku kuchyňského (chcete-li setého), ale ty mají méně výraznou chuť. Ve studené kuchyni se nejčastěji objevuje v pomazánkách a salátech. Vynikající je také pouze s pečivem. A to nemyslíme zrovna topinky s česnekem (i když – mňam 😉). Znáte třeba česnekové trojúhelníky? Jedná se o pečivo plněné olivovým olejem a česnekem, které zaručeně zmizí z plechu ještě před vychladnutím.

Česnekové trojúhelníky s olivovým olejem

Ochucení:

Mírně ohřejte asi 200 ml mléka, nesmí být horké. Vmíchejte cukr, droždí, zaprašte trochou mouky a na teplém místě nechte vzejít kvásek. Po asi 15 minutách ho přidejte ke zbývajícím ingrediencím a vypracujte těsto, které dejte přikryté utěrkou kynout na teplé místo.

Po vykynutí těsto propracujte na pomoučněné ploše, rozdělte na 4 díly a rozválejte je. Pláty potřete olivovým olejem rozmixovaným s čerstvým česnekem a nakládaným česnekem v pikantním oleji. Nakonec posypte tymiánem.

Zaviňte těsto jako závin, přemístěte na plech nebo pekáč, potřete zbytkem česnekového oleje a opět posypte tymiánem. Přímo v pekáči rozkrájejte těsto šikmo na trojúhelníky a nechejte ještě asi 30 minut dokynout.

Pečete při 180 °C asi 30–40 minut.

Využití česneku je opravdu všestranné – skvěle se hodí na nakládání a ochucování masa a také do nejrůznějších polévek, omáček, na těstoviny či do rizota. Originální chuť receptům dodá také Česnek v pikantním oleji. Přidejte ho do různých masových i zeleninových směsí, na těstoviny nebo na pikantnější kanapky. Když naložené stroužky rozmixujete i s trochou pálivého oleje, propůjčí znamenitý šmak vašim dipům a omáčkám.