Výlet do Středomoří s chutí oliv

13. srpna 2021

Užijte si letní večerní posezení jinak a nechte se zlákat se na gurmánský výlet do Středomoří. Nemusíte přitom balit kufry a zabezpečovat byt, tu pravou středomořskou atmosféru si totiž díky olivám dokážete vychutnat i z pohodlí domova. Vydejte se s námi do Španělska, Francie nebo třeba na skok do Itálie. Držte si klobouky, vyplouváme!

Na jedlou pokličku do Španělska

Jedlá poklička neboli tapas je španělská specialita v podobě malého občerstvení. Návštěvy tapas barů, které najdete doslova na každém rohu, patří k nejdůležitějším společenským událostem místních obyvatel. Zajímá vás, proč jedlá poklička? Je to díky vynalézavosti Španělů. Ti si totiž svou sklenici vína obvykle zakrývali plátkem chleba, aby jim výtečný drink nepokazil poletující hmyz. Poskytli tím nápoji pokličku. A pochopitelně onen plátek chleba poté snědli.

Nejznámější tapas jsou olivy, konkrétně různé druhy plněných oliv. Přidat ovšem můžete i sýry a uzeniny. Zaručeně se pak budete cítit jako v přímořském baru na Costa Brava.

Na jednohubku do Francie

Jedna pomazánka a přesto pokaždé jiná chuť, tomu se říká síla oliv. Stačí mít v zásobě několik různých druhů a máte vystaráno. Ale pozor, není oliva jako oliva. Pro uspokojení svých vytříbených chutí sáhněte po olivách prémiové značky Franz Josef Kaiser. Poté si můžete i jeden druh pomazánky dopřát na několik různých způsobů a cítit se u toho jako na pikniku pod Eiffelovou věží.

Výborná je známá francouzská pomazánka z oliv, nazývaná tapenáda. Jak tuto rychlovku připravit?

Co budete potřebovat:

Jak to uděláte:

Všechny suroviny kromě oleje vložte do elektrického sekáčku a za stálého mixování přilévejte olej, dokud nevznikne jemná pasta. Servírujte na pečivu ozdobené petrželkou, olivou nebo sardelovým očkem. 

Olivová tapenáda se sušenými rajčaty

Na skok do Itálie

Italský sýr ricotta je velmi jemný, olivy ho ovšem dokážou dokonale zvýraznit. Předáme vám tip na jeden rychlý, ovšem mimořádně lahodný pokrm. Stačí osmažit černé olivy a zajistit jim tak příjemně nasládlou chuť, přidat extra panenský olivový olej, polníček a zmíněnou ricottu. Ručíme vám za to, že se budete cítit jako na prázdninách v Římě.     

Drinky na doplnění chuti

K výtečnému jídlu patří samozřejmě i výtečné pití. Španělé, Francouzi i Italové mají jasno – k olivám patří víno! Bílé víno se hodí k olivám s lososovou pastou, červené je zase skvělé s pastou z modrého sýra… Olivy můžete ale jakkoliv míchat a víno jednoduše přizpůsobit svým preferencím.

A je-li libo něco ostřejšího, vsaďte na Martini. Gin + vermut + oliva – i takto ikonický nápoj dokážete snadno stvořit u sebe doma. Oliva se zde nevyužívá pouze pro dekoraci, ale zároveň i pro zvýraznění chuti. Bez ní by to jednoduše nebylo ono!

Olivy ano!

Věříme, že jsme vás o síle oliv přesvědčili. Vsadíte na klasiku, nebo sáhnete po těch plněných? Vybírejte, míchejte a užijte si s prémiovou kvalitou Franz Josef Kaiser to nejkrásnější léto.

Prémiové olivy Franz Josef Kaiser