Voňavé vinutí

31. října 2020

Sladká vůně jablek a skořice linoucí se z trouby může znamenat jediné… bude štrúdl! Tradiční recept na jablečný závin je u nás bezpochyby nejoblíbenější (ačkoliv jeho příznivci se dále dělí na dvě skupiny, které bychom si neradi rozhádali, polemice o rozinkách se tedy raději vyhneme). Existuje ale celá řada dalších výborných zamotaných moučníků, které byste rozhodně měli vyzkoušet.

Tvarohové, tažené nebo kynuté?

Měli jste za to, že štrúdl lze dělat jen z těsta listového? Omyl, na výběr je jich spoustu. Například nadýchaný štrúdl z těsta tenkého jak papír, které nádherně obalí sladkou nádivku, musí být tažený. Název nevznikl náhodou, těsto se při přípravě opravdu ručně vytahuje do všech stran, dokud není téměř průsvitné. Práce s ním vyžaduje určitou zručnost a praxi, ovšem pokud vytrváte, výsledek stojí za to. Jestli dáváte přednost těstům hotovým raz dva, sáhněte po tvarohovém. Promíchejte ve stejném poměru měkký tvaroh, máslo a polohrubou mouku, lehce osolte a můžete směle rozvalovat.

Návod na klasické kynuté těsto by vám v repertoáru také neměl chybět. Hodí se totiž výborně i ke slaným náplním. Navíc je ho z podstaty vždy hodně, kynutým závinem tak pohostíte nejednoho hladovce. Dalším zpestřením může být použití bramborového těsta, které skvěle funguje ve spojení s mákem. Je sice pracnější, ale kdo by tomuto dokonalému podzimnímu spojení odolal? Tajný tip nakonec – těsně před dopečením potřete bramborový štrúdl sádlem. Ta vůně…

Nasladko i naslano

Vděčnost závinů spočívá především v jejich variabilitě – dají se naplnit téměř čímkoliv. K odpolední kávě nebo na snídani vedou určitě ty sladké. Jejich možnosti začínají u tvarohu, pudinkového krému nebo čokoládové pomazánky, zahrnují čerstvé, sušené, či dokonce kompotované ovoce (například jablka, hrušky, švestky, třešně, jahody nebo fíky) a zavařeniny a končí u mletých nebo drcených ořechů a máku. Nesmíme zapomenout ani na skořici, vanilku nebo perník, tedy voňavé ingredience, bez kterých by to prostě nebylo ono.

Slané štrúdly mohou bez debat zastávat minimálně funkci svačiny, leckdy i menší večeře nebo třeba jídla na cesty, protože jsou velice skladné a dobře se konzumují klidně i vestoje. Nejjednodušším způsobem jejich přípravy je vrstvení. Na rozválené těsto skládáte podle své chuti vše, co se na něj vejde. Jedničkou je „pizza závin“ s rajčatovou omáčkou, šunkou, sýrem a provensálskými bylinkami, sedlácký závin zase musí mít slaninu, kysané zelí a kmín. Vynikající je třeba také kombinace uzeného lososa, špenátu a krémového sýru. Můžete si také připravit vlastní směsi z pánve. Nejčastěji se začíná cibulkou a pokračuje například tuňákem, kuřecím nebo mletým masem, různými druhy zeleniny či houbami. Kreativitě a vlastním chutím se meze nekladou.

Abyste se mohli ihned pustit do pečení, připravili jsme pro vás jednoduchý recept na tvarohový závin s hruškami, který se na stole určitě dlouho neohřeje. Dobrou chuť!

Tvarohový závin s pudinkem a hruškami

Na 2 záviny

  • Hrušky kostky ve sladkém nálevu 2×135 ml
  • 2 křehká těsta na koláč (každé asi 250 g)
  • 500 ml mléka
  • 250 g měkkého tvarohu
  • 37 g vanilkového pudinku
  • 2 lžíce moučkového cukru + na posypání
  • 1 vejce
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 vejce na potření
  • vlašské ořechy

Uvařte pudink dle návodu výrobce a nechte vychladnout. Tvaroh smíchejte s vejcem, vanilkovým cukrem, moučkovým cukrem a vše vypracujte v hladký krém, který vmíchejte do vychladlého pudinku a vyšlehejte. Do vyšlehaného krému přidejte scezené hrušky.

Na plát těsta naneste polovinu krému a utvořte závin, totéž proveďte s druhým plátem těsta a druhou polovinou krému. Poté záviny potřete rozšlehaným vejcem, několikrát propíchněte špejlí a pečte v troubě předehřáté na 180 °C po dobu asi 20 minut. Podávejte sypané cukrem a zdobené ořechy.