Víte, co jsou to kapary a odkud se vzaly?

4. července 2022

Kapary ve skleničce trochu připomínají drobné rybky – ančovičky – ale jde o něco naprosto jiného. Co jsou to vlastně kapary, a proč je zařadit do jídelníčku? Možná by vás také zajímalo, jaké je jejich využití v kuchyni a k čemu se nejlépe hodí.

Kapary a zdraví

Když kolem nich jdete v obchodě, možná vás napadnou nejrůznější otázky. Co obsahují kapary a co se vlastně pod tímto názvem ukrývá? Jsou nějakým přínosem pro naše zdraví?

Kapary jsou mladá poupata z keře kaparovníku s oficiálním názvem kapara trnitá (Capparis spinosa), který pochází ze Středomoří. Proto se také kapary hojně objevují v řecké, španělské, francouzské nebo italské kuchyni. Poupata se sbírají ještě zelená a uzavřená, poté se nechají odležet, a pak se nakládají do slanokyselého, octového nebo olejového nálevu. Nakládané kapary jsou vynikající a vyhledávanou pochoutkou, jejich chuť je velmi specifická a nezapomenutelná. 

Kapary mají perfektní obsah nutrientů, proto je určitě lze považovat za velmi zdravé. Najdeme v nich jak vlákninu, tak nenasycené mastné kyseliny, vitamíny rozpustné v tucích A, E, K, vitamín C a vitamíny skupiny B včetně kyseliny listové. Z prvků jsou to železo, vápník, hořčík, fosfor, zinek, selen, sodík, draslík, měď i mangan. Konzumace těchto poupat může mít podle starých léčitelů příznivý vliv na imunitní systém, podporovat správnou funkci sleziny a zlepšovat stav cév. Kapary mají údajně močopudný účinek a uvádí se, že působí i jako afrodiziakum.

Jak využít plody kapary v kuchyni

Jak jíst kapary a co z nich uvařit? Možností je rozhodně více. Hodí se do nejrůznějších salátů, omáček, k masu nebo sýrům, například na pizzu nebo k těstovinám. Koupit dají i ančovičky s kapary nebo rybí očka s kapary. Kapary se třídí podle velikosti, nejmenší měří kolem 7 mm, největší více než 13 mm. Podle velikosti můžeme volit i jejich použití. Skvělým tipem jsou třeba obložené chlebíčky nebo jednohubky na různé oslavy, které můžeme kapary ozdobit.

I když se dají bez obav zkombinovat s masitými pokrmy, které jsou typické pro českou kuchyni, mnohem více se hodí k rybám a mořským plodům. Právě ty jsou příznačné pro středomořskou oblast, odkud kaparovníky pochází. Jejich kombinace s těstovinami, různými druhy sýrů a rajčaty je také velmi vhodná a oblíbená. A proč si nevyzkoušet i tatarák s kapary nebo smažené kapary? Fantazii se meze nekladou a existuje spousta receptů s kapary, stačí si jen vybrat. A můžete se pustit do vaření.

Jak uvařit kapary a které bylinky a koření použít?

Pokud budeme chtít kapary tepelně upravovat, je lepší je přidat do pokrmu až na konci vaření, aby si plody zachovaly svou chuť i obsah vitamínů a aby dlouhým vařením příliš nezhořkly. Před použitím se vždy doporučuje kapary ve slanokyselém nálevu dobře propláchnout, protože patří k nejslanějším potravinám, což už není ani chutné, ani zdravé.

Kapary skvěle chutnají v kombinaci s česnekem, bazalkou, oreganem, estragonem a provensálským kořením, dále olivami, rajčaty, rybami, mořskými plody či ančovičkami.

Čím nahradit kapary v receptu?

Může se stát, že kapary zrovna nemáme doma po ruce a nemůžeme je sehnat, v tomto případě lze vyzkoušet nahradit kapary v receptu olivami nebo překvapivě i pampeliškovými poupaty. Aby se vám to nestalo, je vždy dobré mít doma kapary v zásobě, a to třeba větší množství.

Existuje alergie na kapary?

Alergie na kapary je málo pravděpodobná, spíše se může objevit alergie na ryby či mořské produkty, pokud se kapary prodávají společně s ančovičkami. Podle starých léčitelů se uvádí, že kapary při vnitřním užití naopak zmírňují projevy alergie na kůži.