Tuňák – jak se v něm vyznat

20. března 2020

Tuňák v plechovce doslova zdomácněl ve většině kuchyní po celém světě. Proč? Zejména proto, že je to plnohodnotný a chutný zdroj bílkovin, ze kterého lze připravit výživnou snídani, zdravý oběd či rychlou večeři.

V obchodech máte na výběr hned z několika typů zpracování této výtečné ryby. My jsme sestavili malý návod, jak si mezi nimi správně vybrat. Po přečtení tohoto článku budete mít v pojmech jako chunks či shredded zcela jasno!

Tuňák drcený –  tuna shredded

Jedná se o kousky tuňáka ve formě drti. Tento typ konzervovaného tuňáka je přímo stvořený pro přípravu pomazánek či různých tuňákových náplní. Stačí smíchat s tvarohem, přidat nakrájenou cibulku, dochutit solí, pepřem a je hotovo.

Tuňák kousky – tuna chunks

Kousky, jak název napovídá, jsou větší a kompaktnější než drť. Pod víčkem plechovky najdete několikacentimetrové dílky tuňáka s patrnou strukturou masa. Kousky jsou vhodné na těstoviny, do rýžových směsí, na pizzu, do zeleninových salátů a tak dále – prostě všude, kde chcete křehké maso cítit na skus.

Tuňák celý – tuna steak

Pokud je na konzervě Franz Josef Kaiser uvedené, že obsahuje tuňákový steak, tak si buďte jistí, že vás čeká jedinečný gurmánský zážitek. V oleji nebo ve vlastní šťávě totiž leží velký celistvý steak z výběrového tuňáka. Je na něm zřetelná struktura masa, s nímž můžete naložit podle toho, na co máte právě chuť. Skvěle vypadá a chutná na listových salátech nebo jako náplň slaných koláčů (pájů) či empanadas. Tuňák steak je také ideální do sushi rolek.

V oleji či vlastní šťávě? 

Stojíte před výběrem: tuňák ve vlastní šťávě, či tuňák v oleji? Je pravda, že tuňák v oleji má o trochu více kalorií, ale pokud se jedná o kvalitní slunečnicový či olivový olej, pak se jedná o „zdravé“ kalorie a není třeba se jich bát (pokud vám pochopitelně nebyla naordinovaná lékařem dieta). Tuňákové kousky a tuňákový steak propojené s olejem jsou na salátech také chutnější a při pečení na pizze neoschnou.

Příjemným zpestřením je ve studené i teplé kuchyni tuňák v ochuceném oleji, třeba s čili, s citronem, koprem nebo uzenou příchutí. Tuňákový steak či kousky ve vlastní šťávě jsou zase po okapání vynikající do baget, sendvičů a toastů.