To pravé ořechové v lahvi

23. února 2020

Ořešák královský je strom, který se dožívá sta, výjimečně i tří stovek let. Pochází z Persie, ale naštěstí zdomácněl i v našich krajích. Proč naštěstí? Kvůli jeho úžasným plodům. Vlašské ořechy jsou totiž opravdový elixír zdraví, který si můžeme dopřávat ve formě jader jako rychlý zdroj energie a vitaminů během dne, nebo také v podobě výborného oleje, jenž najde v domácnosti uplatnění v kuchyni i v péči o tělo.

Ořechový olej lisovaný z restovaných jader vlašských ořechů si uchovává mnoho cenných látek – vitaminy skupiny B, vitaminy A, C a E. Vlašák je jediným ořechem, který je rostlinným zdrojem alfa-linolenové esenciální omega-3 mastné kyseliny, obsahuje také omega-6 mastné kyseliny, železo, mangan, jód, zinek.

Snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá zamezovat vznik aterosklerózy. Jeho pravidelné užívání by si měly dopřát zvlášť děti a těžce duševně pracující lidé, protože je to výborný podpůrný prostředek pro přetížený nervový systém, zbystřuje smysly a posiluje paměť.

Olej z vlašských ořechů – zdroj energie i vitaminů

Jen za studena!

Ořechový olej je možné používat jen ve studené kuchyni, protože po zahřátí ztrácí hodnotné látky. Má velmi příjemnou chuť a vůni a své uplatnění najde ve sladkých jídlech i coby součást originálních salátových dresinků. Výborně se hodí ke kozím sýrům, Gorgonzole či Roquefortu. Zajímavou chuťovou kompozici vytvoří pečená zelenina, třeba lilek, cuketa, batáty či dýně, zakapaná právě ořechovým olejem. Ale pozor, všeho s mírou, lžička denně stačí, ve větším množství totiž dokáže být ořechový olej projímavý.

Náš tip: Ořechová majonéza

Atraktivní obměna klasické majonézy s výraznou ořechovou chutí vznikne, když při její přípravě nahradíte polovinu běžného oleje ořechovým.

  • 1 žloutek
  • 50 ml oleje z vlašských ořechů Franz Josef Kaiser
  • 50 ml slunečnicového oleje
  • 50 g čerstvých vlašských ořechů
  • sůl dle chuti
  • cukr dle chuti

Žloutek se špetkou soli utřete ručně metličkou nebe elektrickým šlehačem, pak postupně po kapkách (to je velmi důležité!) přidávejte oba oleje, aby se spojily se žloutkem. Majonéza bude mít světlejší barvu a bude tím hustší, čím více v ní bude oleje přibývat. Na závěr do majonézy přidejte vlašské ořechy a dle chuti oslaďte cukrem. Hotovou majonézu podávejte k pečené zelenině.

Královská péče

Ořechový olej se používá v kosmetice často pro péči o vlasy, protože posiluje jejich cibulky, čistí jemně vlasovou pokožku a dokáže kadeřím dodat hedvábný lesk. Aplikuje se také na nehty, které znamenitě vyživuje, je rovněž výborný pro péči o mastnou pokožku. Oblíbený je také jako masážní olej pro regeneraci pokožky a při bolestivosti kloubů.

Upozornění

Po otevření je třeba ořechový olej uchovávat v lednici a spotřebovat do 45 dnů.