Studentská strava výživná i chutná

12. října 2020

Na svá studentská léta vzpomíná každý tak trochu s romantickou nostalgií. Ovšem patrně do té chvíle, než si připomene své stravovací návyky. Topinky a tousty na tisíce způsobů, bagety, majonézové saláty a instantní jídla po několika letech nejen omrzí, ale mohou nechat následky na zdraví. Jenomže času je v tomto věku tak málo a život přece tak zajímavý… Od toho jsme tu tedy my, rodiče, abychom zkusili do studentského jídelníčku svých dětí vnést alespoň trochu zdravé pestrosti.

Snídaně je základ

Asi nebude jednoduché přesvědčit studenta, který ráno vstane krátce před první přednáškou, aby si natočil budík o půl hodiny dříve a dopřál si poctivou snídani. Káva z automatu však potřebnou energii tělu nedodá a brzy se pak dostaví únava a vyčerpání. A přitom si plnohodnotnou snídani lze nachystat už večer a ráno stačí 3 minuty, aby tělo dostalo palivo na celé dopoledne. Jak na to? Ovesné vločky! Obsahují totiž složité sacharidy, které se rozkládají na jednoduché cukry pomalu a uvolňují tak energii postupně po dobu několika hodin. Jsou také cenným zdrojem vlákniny, vitaminů, železa a dalších minerálů. Vybavte tedy svou ratolest tímto osvědčeným receptem:

Nevařená vločková kaše

50 g ovesných vloček smíchejte se 150 g mléka a uložte na noc do ledničky. Ráno smíchejte směs se smetanovým jogurtem, oslaďte medem, ochuťte skořicí a posypte oblíbenými ořechy. Pro zpestření můžete přidat ovoce, a to buď čerstvé, sušené nebo zavařené.

Těstoviny na mnoho způsobů

Špagety, vrtulky, kolínka… existují stovky možností, jak je jíst. Jejich příprava je velmi snadná a především rychlá a určitě ji zvládnou i ti nejméně zkušení kuchaři. Nejrychlejší je samozřejmě pokapat je po uvaření kečupem a sníst. Ale – ruku na srdce – to ovšem nepřinese ani gurmánský zážitek, ani potřebné živiny, které mladé tělo tolik potřebuje. Jaké jsou možnosti? Například kvalitní pesto, které v malé skleničce ukrývá velké chutě. Červené pesto se sušenými rajčaty i zelené s bazalkou alla Genovese skvěle doplní strouhaný parmazán.

Hotové omáčky Franz Josef Kaiser jsou další skvělá volba, protože jsou připravené z kvalitních surovin, a to hned na pět způsobů: Arrabbiata, Basilico, Napoletana, Olive i Bolognese s hovězím masem uspokojí chuťové buňky i hladový žaludek.

Losos bez kůže a kostí v rajčatové omáčce s kari nebo v hořčičné omáčce zajistí nejen studentům pořádnou porci bílkovin. Stačí otevřít konzervu, ohřát spolu s těstovinami či rýží v mikrovlnné troubě a originální a výživný oběd nebo večeře jsou na stole.

Rybu z konzervy pozvednete na novou úroveň s tímto receptem na tagliatelle s máslovou omáčkou, kurkumou a lososem

Variace na téma vejce

Vajíčka jsou dostupná, levná a jsou dobrým zdrojem bílkovin, ale i kvalitních tuků, vitaminů A, B2, D, E, K, karotenoidů, vápníku, železa, selenu. Pro studenty jsou v kuchyni nepostradatelná nejen kvůli jejich výživovým hodnotám, ale také proto, že jsou hotová raz dva. Aby se jim hned tak nepřejedla, stačí je zpestřit třeba sušenými rajčaty naloženými v oleji nebo houbami ve slaném nálevu, výborným a výživným doplňkem jsou rovněž  olivy. Zajímavě chutnají vajíčka i s plátky brambor a uzenou makrelou v podobě španělské tortilly.