Saláty, které zasytí

28. června 2021

V létě je náš jídelníček díky surovinám, které dozrávají všude kolem nás, mnohem zábavnější a kreativnější. Troufáme si říct, že je to hlavně kvůli salátům, protože právě jejich nekonečné možnosti vnáší do našich parných dnů osvěžení a hydrataci, jsou snadno stravitelné a rychle hotové. Jenomže i sebebarevnější salát sice nasytí naše oči, ale žaludek se obvykle do hodiny ozve s urgentní žádostí o nášup. Co s tím? Pravidlo 1-2-3. Tedy sacharidy, bílkoviny, tuky.

1. Sacharidy

Pokud do svých pestrých salátů přidáte některou z „příloh“, můžete si být jistí, že tělo bude mnohem déle syté a spokojené. K pozvednutí salátu na plnohodnotný oběd jsou ideální kvalitní těstoviny, ale zajímavě chutnají saláty i s rýží nebo kuskusem. Fanoušci zdravé kuchyni určitě doplní také bulgur či quinou.

Netradiční a lahodná je v salátu kombinace s pšenicí, pohankou či jáhly. A třeba vás chuťově příjemně překvapí i studený bramborový salát, v našem případě ovšem bez majonézy a zavařené zeleniny, ale s cibulkou, řepou a tuňákem ve slunečnicovém oleji.

Bramborový salát s tuňákem

2. Bílkoviny

Saláty servírované jako hlavní chod by měly kromě zeleniny a ovoce obsahovat také bílkoviny, které dodají tělu potřebné živiny a samozřejmě mnohem lépe zasytí. Své saláty můžete zpestřit i různými typy sýrů, vejcem nebo třeba kuřecím masem.

Kuřecí pekingský salát

Oblíbená je kombinace zeleniny s roastbeefem či různými rybami, buď čerstvými nebo konzervovanými. Ideální jsou pro svou výraznou chuť tuňák a losos, zajímavou vůni léta a moře dodají salátu i sardinky, makrela a mořské plody. A pokud preferujete rostlinnou stravu, jednoduše přidejte do salátu různé druhy čočky, fazolí, tofu nebo tempehu.

3. Tuky

Dobré a zdravé tuky by v salátu neměly chybět z mnoha důvodů. Především vitamíny A, D, E a K obsažené právě v zelenině jsou rozpustné v tucích. Za studena lisované oleje dodají tělu mnoho prospěšných látek a v neposlední řadě podpoří a umocní chuťový zážitek. Úplně jinak totiž chutná salát s extra panenským olivovým olejem, jinak se sezamovým, ořechovým, konopným nebo hroznovým. Každý má něco do sebe a taky toho má hodně v sobě, takže se určitě doporučuje kvalitní oleje střídat, aby mělo vaše tělo co nejrozmanitější zdroje potřebných vitaminů a dalších životně důležitých látek.

Salát se špenátem, fíky a ořechovou zálivkou

Piniové oříšky orestujte nasucho na pánvi a dejte stranou. Šalotku nakrájejte nadrobno, nechejte zesklovatět na oleji, zalijte vínem a nechte víno téměř vyvařit. Šalotku, kozí sýr, sůl a pepř promíchejte.

Špenátové listy ochuťte solí a pepřem, zakápněte ořechovým olejem a glazé a přidejte ořechy.

Kozí sýr nanášejte na talíř pomocí cukrářského sáčku, posypte restovanými jádry piniových ořechů, přidejte špenát, čerstvé fíky, nakrájené ředkvičky a sušenou šunku.

Šup… a je uvařeno

Věděli jste, že si můžete prémiové saláty plné nejlepších surovin a prvotřídních bílkovin užít i bez námahy? Značka Franz Josef Kaiser myslí i na ty, kdo chodí do práce, posilovny, nebo potřebují pořádnou dávku živin na svých dobrodružných výletech a navrhla, připravila a zabalila pro vás hned 5 druhů hotových tuňákových salátů, které jste za jejich mimořádnou kvalitu odměnili prestižní cenou Volba spotřebitelů 2020. Kromě šťavnatých kousků tuňáka obsahují vynikající zeleninu a třeba fusilli, kuskus, quinou nebo netradiční mix fazolí. Co rozhodně neobsahují? Glutamáty a zahušťovadla! Tak který bude váš letní favorit?