S lososem na cestě (do vaší kuchyně)

8. ledna 2021

Kdybychom udělali anketu o nejoblíbenější rybu v kuchyni, vsadíme se, že jedno z předních míst by obsadil losos. Jeho maso je totiž nejen výrazně chutné, ale rovněž prospěšné pro naše zdraví. Pojďme si tuto rybu trochu blíže představit.

Sladkovodní ryba žijící v moři?

Losos obecný neboli atlantský je dravá tažná ryba, která dorůstá délky až 1,5 m a hmotnosti až 36 kg, největší zaznamenaný samec měl dokonce 46,8 kg. Ačkoli tráví losos většinu svého života ve slané vodě, řadí se mezi sladkovodní ryby. Rodí se totiž v řekách a do moře se „stěhuje“ nejdříve po dvou až třech letech. Do řek se vrací v dospělosti klást jikry a urazí za tímto účelem proti proudu několik tisíc kilometrů.

Aby se lososi na své pouti neztratili, pomáhá jím k tomu vynikající čich a speciální vnitřní kompas řízený magnetickým polem Země. Proti proudu jsou schopní zdolat i náročné překážky, pomáhá jim k tomu intenzivní mávání ocasem. Za den zvládnou urazit až 100 kilometrů, a to zcela bez potravy. Po vytření mnoho z nich hyne.

Lososi se divoce vyskytují v severním Atlantiku v chladných vodách, odtud migrují do celé Evropy, ze západního Atlantiku pak do Severní Ameriky a Kanady. Jeho populace se vyskytuje i v Argentině a v části Asie.

Zdraví s chutí

Růžové maso lososa je poměrně tučné, přesto velmi zdravé. Nachází se v něm mnoho omega-3 mastných kyselin, také vitaminy skupiny B, vitamin D, ze stopových prvků pak selen a draslík. Za jeho netradiční barvu mohou karotenoidy, jež obsahují těla měkkýšů a korýšů, kteří jsou hlavní potravou lososa.

Obliba lososa nespočívá jen v chuti a výživnosti, ale i v mnohostrannosti, kterou přináší do kuchyně. Jeho maso je poměrně pevné, proto snese jakoukoli úpravu – ať už smažení či grilování, přípravu v páře, nebo dokonce metodu sous-vide. U nás nejčastěji používáme z lososa filé a „podkovy“, ovšem nemenším požitkem je celá ryba plněná nebo obalená v těstě a upečená v troubě. Studená kuchyně se zase neobejde bez uzeného lososa, nebo v případě sushi bez lososa úplně syrového. Pokud rádi experimentujete, vyzkoušejte gravlax (ze švédštiny gravad lax, tedy pohřbený losos), což je maso z lososa naložené na několik dnů do suché marinády ze soli a cukru v poměru 1:1.

Konzervovaný vždy po ruce

Lososa lze také konzervovat, proto nemohou dvě speciální varianty chybět ani v nabídce prémiové značky Franz Josef Kaiser. Losos v rajčatové omáčce s kari a v hořčičné omáčce jsou ideální jako rychlá a výživná svačina a večeře, ale jejich originální chuť vynikne rovněž v receptech teplé kuchyně. Vynikající jsou s tagliatelle s máslovou omáčkou a kurkumou, pikantní chuť dodají karbanátkům s cizrnou a mango salsou i rybí polévce zvané chowder. Oceníte ho i jako hlavní složku zajímavých salátů. My jsme si například oblíbili tento:

Salát s lososem v rajčatové omáčce s kari

Salátový mix promíchejte s cibulí nakrájenou na proužky, vypeckovanými olivami, kapary a rajčaty nakrájenými na kousky. Lososa vyjměte z konzervy, nálev dejte stranou a maso rozdělte na dvě části. Nálev z konzervy promíchejte s octem, olejem a dochuťte solí a pepřem a vytvořte tak dresink. Avokádo nakrájejte na menší kousky a rozdělte na polovinu. Na talíři vrstvěte avokádo, opečený toust, lososa a salát smíchaný s lístky bazalky. Servírujte s připraveným dresinkem.

Salát s lososem v tomatové omáčce s kari