Rýžový olej plný příjemných překvapení

29. září 2020

Rýžový olej, čili olej z rýžových otrub, používají hojně v asijských zemích, ale také v USA. Díky svým vlastnostem však postupně, ale jistě získává své pevné místo i v našich kuchyních. My vám v tomto článku prozradíme, proč je dobré mít právě rýžový olej při vaření vždy po ruce. Hodí se totiž na smažení, pečení i do salátových dresinků, vyniká jemnou oříškovou chutí, mnoha užitečnými vlastnostmi a atraktivní cenou.

Vitamin E

Rýžový olej se vyrábí z nejvíce výživných částí rýžových otrub a zachovává si tak poměrně vysoký obsah vitaminu E, jednoho z nejdůležitějších antioxidantů. Ten chrání buňky před působením volných kyslíkových radikálů, které poškozují sloučeniny fungující jako stavební kameny buněk nebo coby enzymy. Vitamin E se podílí na boji proti oxidačnímu stresu, jenž může vyústit v závažné stavy, jako jsou infarkt myokardu, Parkinsonova choroba či chronický únavový syndrom. Nedostatek vitaminu E může zapříčinit také poruchy vstřebávání tuků či chronická onemocnění jater a může vést dokonce k neplodnosti.

Oryzanol

Gamma oryzanol se řadí do skupiny tokotrienolů a vyskytuje se hojně právě v rýžovém nebo třeba sezamovém oleji. Jedná se o fytosteroidální látku, jež dle některých výzkumů vykazuje pozitivní účinky při snižování krevního cholesterolu. Dokáže totiž potlačit aktivitu HMG-CoA reduktázy, sloučeniny, která se podílí na biosyntéze cholesterolu. Tokotrienoly patří mezi antioxidanty podporující vitamin E v aktivní likvidaci volných radikálů. Gamma oryzanol je rovněž účinný při problémech během menopauzy.

Král mezi oleji na smažení

Rýžový olej se může pochlubit jedním z nejvyšších kouřových bodů mezi potravinovými oleji dostupnými na našem trhu. Tato hodnota dosahuje (v závislosti na metodě testování) 230 až 260 °C. Olivový olej extra panenský má pro srovnání nejvyšší naměřený kouřový bod 205 °C. Z tohoto pohledu tak patří rýžový olej mezi ty nejvhodnější oleje na smažení a fritování, čili při použití vyšších teplot. Vyznačuje se nízkou přilnavostí k potravinám během jejich přípravy a navíc – během smažení  na rýžovém oleji nevzniká nepříjemný zápach.

Náš tip: pekingský kuřecí salát

Vyzkoušejte vydatný salát plný výrazných asijských chutí, lahodných kuřecích kousků a čerstvé křupavé zeleniny