Rýžový olej a jeho přednosti. Na co všechno se dá použít?

2. května 2022

Poslední dobou se na trhu objevuje rýžový olej, který právem zaujímá své místo v regálech vedle olivového, slunečnicového nebo řepkového oleje. I když jeho domovem jsou daleké země jako Čína, Indie, Thajsko nebo Japonsko, je oblíbený i u nás. V čem může být tento olej přínosem pro naši kuchyni a domácnost? Jaké má zdravotní účinky, a proč bychom si ho vůbec měli kupovat?

Co obsahuje rýžový olej?

Rýžový olej se vyrábí z rýžových otrub. Pokud se vyrábí lisováním za studena, obsahuje cenné látky z neloupané rýže, především vitamín E, ale i vitamín A a některé vitamíny skupiny B, například kyselinu pantothenovou, také vitamín K a malé množství vitamínu C. Najdeme v něm i lecitin a skvalen, který se cení pro skvělé účinky na pokožku. Obsahuje i fytosteroly, polyfenoly a další látky.

Jednou z takových látek je gama-oryzanol, který má podle dostupných studií příznivé účinky na projevy menopauzy. Gama-oryzanol mírně zvyšuje hladinu testosteronu, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá uvolňovat endorfiny pro dobrou náladu. 

Z tuků je rýžový olej bohatý na nenasycené mastné kyseliny, hlavně kyselinu olejovou a linolovou, která patří mezi omega 6 mastné kyseliny. Malou nevýhodou je, že rýžový olej neobsahuje žádné omega 3 mastné kyseliny, které bychom měli konzumovat ve správném poměru s omega 6 mastnými kyselinami. 

Rýžový olej má však spoustu jiných benefitů, proto není potřeba ho zatracovat, právě naopak. Například pro vysoký obsah vitamínu E se právem řadí mezi velmi ceněné antioxidanty. Díky obsahu omega 6 mastných kyselin pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, je skvělou prevencí kardiovaskulárních onemocnění, a dokonce i rakoviny. 

Rýžový olej v kosmetice

Rýžový olej se nepoužívá jen v kuchyni, jak bychom mohli čekat. Obsažený vitamín E se společně se skvalenem stává účinným bojovníkem proti volným radikálům, vráskám a stárnutí, vhodný je i pro citlivou dětskou pokožku. Proto olej můžeme bez obav využít přímo na pleť, například jako tělový nebo vlasový olej.

Je vhodný pro suchou a atopickou pokožku náchylnou k alergiím, a v případě výskytu akné neucpává póry. Je tedy hypoalergenní a nekomedogenní, což jsou jeho další cenné vlastnosti. Používá se též jako základ pro výrobu bylinných olejových macerátů.

Často bývá součástí dětské nebo ženské kosmetiky, a to jak krémů a tělových olejů, tak přípravků na vlasy i řasy. Ostatně rýžový olej se doporučuje na podporu růstu řas a vlasů, protože je skvěle vyživí. Jeho další předností je to, že se dá používat v létě místo opalovacího krému na pokožku celého těla, protože zachycuje UV záření ze slunce. Ať už rýžový olej v kosmetice použijete jakkoliv, těšit vás může i to, že se velice dobře vstřebává a nezanechává žádný mastný film. 

K čemu slouží rýžový olej v kuchyni?

Mezi cenné vlastnosti rýžového oleje patří také vysoký stupeň kouřivosti, který je 215–255 °C. To znamená, že tento olej snese velmi vysoké teploty a můžeme na něm především péct nebo smažit. Je ideální pro fritování a smažení hranolek nebo masa. Má zcela neutrální vůni a chuť, což je další bonus navíc. 

Kromě toho se dá využít na běžné vaření nebo do salátů, omáček, dresinků a domácích majonéz. Na rýžovém oleji se nejčastěji připravuje kuřecí maso nebo zelenina. Je běžnou součástí asijské kuchyně. V neposlední řadě lze rýžový olej využít na pečení sladkých dezertů, koláčů a bábovek. Můžete ho použít přímo do těsta, ale i k vymazání plechu či formy.