Ryby na vánočním stole

14. prosince 2020

Vánoční zvyky se u nás různí dům od domu i z pohledu skladby svátečního menu. V jedné domácnosti se třeba celý den postí, ve druhé si zase dopřávají více jídla než obvykle… My se ale dnes zaměříme na zlatý hřeb dne – štědrovečerní večeři, přesněji se podíváme na zoubek tradici, v níž hrají hlavní roli ryby.

Český kapr – české Vánoce

Nejdříve si společně uděláme obrázek o tom, co si na Štědrý den připravují některé národy ve světě. Ve Spojených státech si sváteční večeři nedokážou představit bez nadívaného pečeného krocana s brusinkovou omáčkou, šunky a roastbeefu. Ve Venezuele zase zabalí směs masa a zeleniny do banánových listů a zapečou. Ve Švédsku se vánoční tabuli říká julbord a potrpí si na variaci všemožných jídel – marinované ryby, tlačenky, uzeniny, brambory s ančovičkami a jako dezert rýžová kaše se šlehačkou a zavařeným ovocem. Na Islandu na Vánoce podávají fermentovaní rejnoci, guláš z bělokura nebo uzený papuchalk. Inu, jiný kraj, jiný mrav…

Pečený krocan – vánoční tradice v USA

Nám mohou přijít tyto kombinace přinejmenším zvláštní, stejně tak cizince zaráží typicky české štědrovečerní menu, smažený kapr s bramborovým salátem. Kromě Česka se s kapří tradicí setkáme na vánočním stole Poláků, Slováků, Maďarů nebo Rakušanů, ale i tak je to spíš naše specialita.

Cesta kapra na náš stůl

První zmínka o podávání kapra na Vánoce pochází již z roku 1253. Častěji se ovšem začal na svátečních tabulích objevovat až zhruba v 17. století. A proč právě ryba? Ve středověku bylo zvykem se během adventu postit a ryba tehdy nebyla považovaná za maso. Jiné zdroje poukazují na čistě praktický důvod. Na přelomu 15. a 16. století se v Česku a na Slovensku totiž začala rozvíjet rybářská kultura a kapři se tak stali běžně dostupnými i pro chudší vrstvy.

Původní příprava pokrmu byla ale odlišná od té dnešní. Jedl se takzvaný kapr na černo. Vařil se ve směsi povidel, perníku a ořechů. Smaženého kapra poprvé zmínila ve své kuchařce Magdalena Dobromila Rettigová, ovšem mezi prostými lidmi se tento způsob ujal až po 1. světové válce. Tradiční součástí štědrovečerní večeře se stal až ve druhé polovině 20. století.

V současnosti sice kapr zůstává stále v oblibě, ale mnohé rodiny jej nahrazují jinými, často mořskými rybami, jako jsou losos, sleď nebo treska. Typická „bahenní“ chuť kapřího masa totiž mnohé od konzumace výživného a zdravého kapřího masa odrazuje. A přitom existuje jednoduchý fígl, jak kapra této nevábné chuti zbavit – stačí jej naložit do mléka s pár kapkami citronu a špetkou soli a nechat odležet alespoň hodinu v chladničce.

Ryby a Vánoce ve světě

Kapr je sice téměř výhradně záležitost Čechů, ale ryby a mořské plody najdeme na Vánoce zastoupené hojně i jinde. Kdyby se vám kapr přejedl, můžete se inspirovat ve světě a zkusit například nilského okouna, mořského vlka nebo pražmu obalit v hrubozrnné soli a upéct. Tato příprava totiž dá skvěle vyniknout přirozené chuti masa.

Máte rádi krevety? Dají se skvěle zkombinovat se zázvorovou remuládou, nebo je můžete přidat do špaget a překvapit své chuťové pohárky jejich skromnou, ale přitom velmi příjemnou chutí. Krabi s koktejlovou omáčkou jsou oblíbenou slavnostní delikatesou třeba na Floridě, ale určitě neurazí ani naše středoevropské chutě. Pokud se nemůžete rozhodnout jen pro jednu rybu, můžete je namixovat a stvořit lahodný guláš.

Špagety s krevetami – exotická obměna štědrovečení večeře

A jestli hledáte zajímavou inspiraci na štědrovečerní předkrm, sáhněte po mušlích. Vyzkoušejte konzervované mušle prémiové značky Franz Josef Kaiser – jsou výborně ochucené a ideální pro přípravu rychlých originálních chuťovek.

Jednohubky s mušlemi a avokádem 

Rozkrojte avokádo na dvě části, zbavte ho pecky a vyjměte dužinu. Tu nahrubo rozmačkejte, osolte, opepřete a zakápněte limetkou. Okurku nakrájejte na kolečka. Bagetu nakrájejte na plátky, jednotlivé kousky potřete avokádem a pomocí párátka na ně upevněte okurek s mušlí. Dozdobte kaviárem a petrželkou.