Ryby na talíři

10. července 2021

Konzumaci ryb doporučují lékaři i výživoví specialisté. Jejich přínos pro lidské zdravé je totiž naprosto zásadní. Kromě bílkovin, vitaminů rozpustných v tucích a minerálních látek obsahují totiž cenné omega-3 mastné kyseliny.

1. Ke správnému fungování našeho těla potřebujeme „zdravé“ tuky. A právě rybí tuk obsahuje důležité specifické omega-3 mastné kyseliny, a to dokosahexaenovou (DHA) a eikosapentaenovou (EPA), které si náš organismus neumí sám vyrobit a musíme mu je dodávat kvůli správnému fungování mozku a zraku. Největší obsah těchto látek mají ryby, které žijí v chladných vodách, tedy losos, sleď, šproty, sardinky či makrela.

2. Hodnotné bílkoviny obsažené v rybách jsou dalším důvodem, proč je zařadit do našeho jídelníčku. Jsou v nich zastoupené všechny potřebné esenciální aminokyseliny, které si tělo nedokáže samo utvořit. Protože jejich maso neobsahuje tužší vazivo, jsou ryby navíc snadno stravitelné. Nevyžadují vysoké teploty a dlouhou dobu přípravy, která by připravila maso o prospěšné látky. Při výběru konzervovaných ryb dbejte na to, aby byla viditelná struktura rybího masa, jedině tak máte jistotu, že svému tělu dodáte skutečně kvalitní bílkoviny.

3. Četné studie ukázaly, že konzumace ryb prospívá našemu srdci, snižuje totiž riziko srdečního záchvatu a mrtvice. I tento benefit mají na svědomí omega-3 mastné kyseliny, protože eliminují množství takzvaných tuků triglyceridů v krvi. Snižují rovněž hladinu cholesterolu v krvi, riziko srdeční arytmie, zpomalují rozvoj aterosklerózy, brání tvorbě krevních sraženin a udržují pružnost cév.

4. Vzhledem k tomu, že nemají mnoho kalorií, jsou ryby kvalitním zdrojem bílkovin i dalších látek v případě redukčních diet. Samozřejmě i mezi rybami najdeme tučnější a libovější druhy.

✱ Libové (méně než 2 % tuku): většina treskovitých, štika, candát, okoun, lín.
✱ Středně tučné (2–10 % tuku): platýsovité, sardinky, pstruh, kapr, cejn.
✱ Tučné (nad 10 % tuku): sleď, makrela, losos, šproty, tuňák, úhoř, sumec.

5. Rybí maso obsahuje dostatek vápníku i vitaminu D, bez nějž se vápník nemůže vstřebat. Vitaminy B6 a K zase podporují celoživotní proces přestavby kostí. Rybí tuk je pak jedním z hlavních zdrojů vitaminu A, jehož nedostatek se projevuje poškozením očních spojivek, sítnice či dokonce šeroslepostí, ale také kožními potížemi. Najdete ho třeba v oleji z tresčích jater.

5. Omega-3 mastné kyseliny pomáhají v boji proti depresím a úzkostem, dokonce se osvědčily i při zlepšování průběhu poporodních depresí.

6. Někteří odborníci tvrdí, že omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybách zlepšují paměť, mají pozitivní vliv na zachování integrity mozkových neuronů a mohou zpomalit rozvoj Alzheimerovy choroby.

Je tedy více než jasné, že by měly ryby mít v našem jídelníčku čestné a hlavně pravidelné místo. Jejich další výhodou je také velké množství na trhu dostupných druhů a nespočet možností jejich úprav, takže se vám nikdy neomrzí.

Naše osvědčené tipy na rybí speciality najdete >>> ZDE.