Rybí tuk? Mňam!

30. ledna 2020

Pamatujete si na rybí tuk, postrach dětství? Pro mladší ročníky – jednalo se o skutečné peklo koncentrované na lžíci. Proč tedy rodiče tímto rituálem své děti trápili? Jelikož rybí tuk byl a stále je důležitý pro jejich vývoj a pro udržení správného stavu srdce, mozku, zraku i krevního tlaku a také jako obrana proti křivici. Naštěstí jej lze tělu dodávat i prostřednictvím vybraných potravin a na zdroji rybího tuku si tak můžeme vlastně báječně pochutnat.

Česká republika na tom s konzumací ryb není nijak slavně. Průměrný Čech jich spořádá o polovinu méně, než je průměr v EU. Nejvíce ryb v Evropě sní lidé Islandu, 90 kg na člověka ročně, světový prim ale drží Maledivy, kde jeden obyvatel zkonzumuje průměrně dokonce 139 kg ryb ročně. V Česku je to pro srovnání slabých 8 kilo na člověka ročně! A to i přesto, že pulty našich, byť vnitrozemských, supermarketů oplývají celou řadou kvalitních čerstvých, zmrazených i konzervovaných ryb.

Tuňákový salát KUSKUS 160g vás zasytí, bude vám chutnat a díky obsaženému rybímu tuku prospěje vašemu zdraví

Zdroje rybího tuku

Rybí tuk je mimořádně bohatý na živočišnou formu omega-3 mastných kyselin (DHA a EPA). Tyto látky lze získávat z různých potravinových doplňků, nebo přirozeně ze stravy. Nejdostupnějším zdrojem EPA a DHA na talíři jsou tučnější ryby, například losos, sleď, makrela, sardele a sardinky.

Tuk se v těle ryb ukládá po konzumaci planktonu a jiných druhů ryb. Proto mají vysoký obsah prospěšných omega-3 mastných kyselin zejména ryby, které jsou na vrcholu potravního řetězce, například žraloci, mečouni, makrely, štíhlice či tuňák.

Losos bez kůže a bez kostí v hořčičné omáčce 110g – plný zdravých tuků a skvělé chuti

Rybím tukem ke zdraví

Účinkům rybího tuku na lidské zdraví se věnovalo mnoho studií, zkoumal se přínos jeho konzumace pro děti s ADHD, lidi s osteoporózou či revmatoidní artritidou. Evropský úřad pro bezpečnost potravin potvrdil, že omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku pomáhají udržovat optimální funkci mozku a kognitivní funkce, stejně jako přispívají k normální stavbě biologických membrán u mozkových buněk a sítnice. Napomáhají udržení energie, duševní pohody a paměti.

Protože je rybí tuk významným zdrojem vitaminu D, podílí se na tvorbě a mineralizaci kostí a zubů a během růstu tak funguje jako prostředek proti křivici čili rachitidě. V rybím tuku se nachází také vitamin A, jenž je nezbytný pro udržení normálního stavu zraku, pokožky, podporuje také imunitní systém.

Sardinky filety ve slunečnicovém oleji s citronem 90g jsou vynikající třeba jen tak na chlebu s máslem

Víte, že?

  • Rybí tuk má při pokojové teplotě tekutou konzistenci.
  • Množství tuku u ryb není stabilní, mění se během roku: v teplých měsících mají více potravy a proto i více tuku, starší ryby jsou obecně také tučnější.
  • Množství tuku v tělech ryb klesá v období tření a reprodukce.
  • Obecně mají tuku ve svalovině více ryby chované uměle oproti volně žijícím (tedy aktivnějším) druhům.
  • U grónských Eskymáků zaznamenali odborníci nečekaně nízký výskyt srdečních chorob, ačkoli jedí mnoho tuku. Ovšem tento tuk pochází právě z tučných ryb bohatých na prospěšné omega-3 mastné kyseliny.
Makrela uzené filety v oleji 170 g – základ pro skvělou rybí pomazánku