Řekněte A

13. května 2021

Vitamin A čili retinol patří k látkám nezbytným k tomu, aby nám v těle vše správně fungovalo. Je rozpustný v tucích a vytváříme si ho z karotenoidů (barviv rostlin, hub, řas, mikroorganismů a živočichů), které přijímáme převážně ve stravě. Tento vitamín je důležitý jak pro zdraví, tak i pro krásu… Pojďme se na něj proto podívat blíž.

Ostříží zrak i dokonalé opálení

Proč se starat o jeho pravidelný příjem? Důvodů je nespočet. Nedostatek vitaminu A může vést až k šerosleposti, protože je zodpovědný za tvorbu zrakového pigmentu rodopsinu, jenž používáme k vidění za nedostatečného osvětlení. Bez něj může docházet i k vysychání spojivek a rohovky. Jeho nedostatečný příjem může způsobit i zastavení tělesného růstu.

Áčko ale hraje podstatnou roli v mnoha dalších procesech našeho těla – podporuje normální metabolismus železa i správnou funkci imunitního systému, urychluje hojení a pečuje rovněž o dobrou kondici našich sliznic. Poskytuje pokožce přirozenou hydrataci a udržuje ji zdravou. Při slunění pak přispívají karotenoidy ke krásnému a intenzivnímu opálení. Coby antioxidant chrání kůži při opalování, ale samozřejmě jen do určité míry a rozhodně nenahrazuje krémy s ochrannými faktory.

Betakarotenem to nekončí

Určitě si pamatujete z dětství, jak nám byla pravidelně podbízená mrkev v mnoha podobách „pro zdravé oči“. To bylo velmi rozumné, protože obsahuje barvivo betakaroten, který patří mezi běžně dostupné provitaminy A. Těch ale existuje více: Kromě betakarotenu obsaženém v oranžové zelenině jsou zdrojem vitaminu A třeba lutein (zejména v žluto-červené a zelené zelenině a ovoci), lykopen (v červeném ovoci a zelenině), zeaxantin (v tmavozelené zelenině, žloutku, kukuřici, spirulině), astaxantin (mořští živočichové) a kyptoxantin (v oranžové zelenině a ovoci).

Co tedy zařadit do jídelníčku?

Mezi důležité zdroje karotenoidů, tedy provitaminu A, patří již zmíněná mrkev, rajčata, meruňky, dýně, broskve, meloun, kukuřice, mango a další. Najdeme je také v brokolici, špenátu či kapustě. Významnou zásobárnou jsou také játra, žloutky, mléko, máslo a ryby, respektive rybí tuk, v němž zdatně sekunduje dalšímu nepostradatelnému vitamínu – déčku.

Tučné ryby

Mezi tučné ryby řadíme tuňáka, lososa, makrelu nebo sledě, kvalitním zdrojem vitaminu A jsou pak jednoznačně také tresčí játra. Ta se vyrábí tak, že se na sucho vloží do plechovky, posolí a pak se sterilují při teplotě kolem 116 °C. Během tohoto procesu se přirozeně uvolňuje tuk z jater, což je právě ten olej, jenž nalezneme po otevření konzervy pod víčkem a jenž bychom rozhodně neměli vylévat. Jediná čajová lžička oleje z tresčích jater totiž obsahuje 90 % denních požadavků na vitamín A, a dokonce 113 % na vitamín D.

Tresčí játra mají sama o sobě jemnou chuť, kterou Franz Josef Kaiser zpestřil rovnou 3 zajímavými variantami – s citronem, bobkovým listem či olivou. Dopřát bychom si je měli, pokud nám v tom nebrání individuální zdravotní omezení, 1–2x za měsíc.

Když už jsme u oliv…

Olivy jsou další potravinou, která nabízí vitamin A ve velmi atraktivní podobě. Nezapomeňte tedy během letních večerů mít misku s kvalitními olivami Franz Josef Kaiser po ruce. Pochutnáte si, a ještě uděláte svému tělu radost.

Chytrému napověz

Napadlo vás, že když obsahují vitamin A olivy, pak také určitě i kvalitní extra panenský olivový olej? Správně! Pokud ho používáte při přípravě salátů a dalších letních dobrot, pak vás chválíme – kromě toho, že obsahuje mnoho dalších blahodárných látek, funguje extra virgin olivový olej také jako dobrý zdroj vitaminu A.

Doporučená denní dávka vitaminu A*

Vitamin A je pro tělo nepostradatelný, ale i zde platí všeho s mírou. Níže stanovené doporučené denní množství je nutné zohledňovat, jelikož předávkování či dlouhodobé nadužívání může vést ke zdravotním komplikacím.

  • děti do 3 let: 0,4 mg
  • děti 4–6 let: 0,5 mg
  • děti 7–10 let: 0,7 mg
  • děti a dospělí nad 10 let: 1 mg
  • kojící ženy: 1,6 mg

*dle www.lekarna.cz