Proč si vybrat tuňáka jako alternativu k běžnému masu?

6. března 2023

Víme, že ryby jsou velice zdravé a bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Odborníci doporučují zařadit je do jídelníčku alespoň dvakrát týdně. Proč si ale vybrat právě tuňáka jako alternativu k běžnému masu a jaké má benefity?

Do jakých jídel se hodí tuňák?

Tuňák patří mezi oblíbené a nejběžněji lovené ryby. Nejčastěji se k nám dováží tuňák obecný, tuňák pruhovaný, tuňák modroploutvý nebo tuňák žlutoploutvý. Patří do čeledi makrelovitých a loví se v Atlantském oceánu nebo Středozemním moři. Je známou surovinou na přípravu sushi, ale používá se i do množství jiných pokrmů. Dokonce nám může na talíři zcela nahradit maso, tedy živočišnou složku.  

A do jakých jídel se vlastně tuňák hodí? Tuňák z konzervy je velice praktický a zdaleka se nepoužívá jen ve studené kuchyni do salátů, jak si asi nejčastěji představujeme. Výborně se totiž hodí i k těstovinám a rýži. Skvělý je též do pomazánky, slaných koláčů, ke špagetám nebo na pizzu. A proč bychom ho měli do jídelníčku zařadit?

Tuňák a jeho benefity

Tuňák je snadno dostupný, a to i cenově. Prodává se v konzervách, tedy nám dlouho vydrží. Hodí se k mnoha pokrmům, nevyžaduje žádnou složitou přípravu a můžeme si jej kdykoliv dát ke svačině, obědu či večeři. Je zdrojem cenných bílkovin a kvalitních tuků. Hlavní předností tuňáka je bohatý obsah omega 3 mastných kyselin, které potřebujeme pro zdraví srdce, kardiovaskulárního systému i našeho mozku a nervové soustavy. 

Kromě toho tuňák obsahuje velké množství vitamínu D a selenu. Doporučuje se i tehdy, pokud se snažíte udržovat štíhlou linii. V tom případě doporučujeme více lehkou variantu bez oleje, například Franz Josef Kaiser Tuňák steak ve vlastní šťávě 170g, který má o něco málo méně kalorií.

Tuňák místo masa na oběd i večeři

Pokud si chcete dobře pochutnat a připravit si plnohodnotný oběd, například těstoviny se zeleninou a masem, zvolte třeba Franz Josef Kaiser Tuňák steak ve slunečnicovém oleji s citronem, Tuňák steak ve slunečnicovém oleji s uzenou příchutí, anebo pikantnější Tuňák steak v pikantním oleji, pokud máte rádi chilli. Značka Franz Josef Kaiser tyto produkty nabízí v množství 80 g po jednom či dvou v jednom balení, což je pro přípravu oběda rozhodně vhodné.

Tuňák kousky ve slunečnicovém oleji s koprem Franz Josef Kaiser se dá skvěle využít například do zeleninového salátu s quinoou či těstovinou jako hlavní jídlo, kdy plně nahradí kuřecí maso, a ještě dodá organismu dostatek omega 3 mastných kyselin a vitamínu D. A pokud si chcete udělat jako pozdní večeři rizoto s hráškem a kukuřicí, stačí jen přimíchat Franz Josef Kaiser Tuňák s extra panenským olivovým olejem, který se postará o kvalitní a zároveň lehkou večeři po celodenním výkonu a dodá tělu omega 3 i omega 6 mastné kyseliny.

Zkuste trochu zaimprovizovat a uvidíte, že tuňáka můžete zcela zcela snadno přidat k
jakékoliv příloze či zelenině bez toho, aniž byste museli upravovat a smažit syrové maso. A
uvidíte, že tuňák vás nejen překvapí a že vám zachutná, ale rovněž dodá vašemu tělu
všechno potřebné!