Přilněte k lněnému oleji

24. února 2021

Len setý – drobnou rostlinku s nápadně modrými květy – znali lidé už před 7 tisíci lety. Hojně jej pěstovali v Mezopotámii i ve starém Egyptě, kde se z jeho stonků vyrábělo lněné plátno. Lněná semínka plná blahodárného oleje zase hrála a hrají důležitou roli v našem jídelníčku. Konzumují se celá, například v celozrnném pečivu, z pokrutin se mele také výživná mouka. My se ale tentokrát zaměříme na lněný olej a jeho unikátní účinky na lidské zdraví, za které vděčí především vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin.

Omega-3 mastné kyseliny

Lněný olej je cenným zdrojem esenciálních nenasycených mastných kyselin omega-3, zvláště pak kyseliny linolenové. Esenciální mimochodem znamená, že si je lidské tělo nedokáže vytvořit a získává je pouze z potravy. Jejich prospěšnost pro zdraví je nesporná a pole jejich působnosti opravdu široké. Posuďte sami: zabraňují ucpávání cév, zvyšují tekutost krve a snižují její tlak, jsou tak dobrou prevencí oběhových chorob. Mají silné imunizační vlastnosti, jsou proto užitečné při léčbě osteoporózy, revmatické artritidy, dokonce i rakoviny a AIDS.

Příjem omega-3 mastných kyselin je vhodný během léčby onemocnění ledvin, vředového zánětu tlustého střeva, zánětu žaludku, astmatu, kopřivky, lupénky, ale i depresí a migrén a mnoha dalších neduhů. Příznivě ovlivňují rovněž ženský hormonální systém a mírní menstruační bolesti. Omega-3 mastné kyseliny obsahují hlavně ryby, zejména losos, makrela a sardinky. Z rostlinných zdrojů těchto zdravých kyselin je nejbohatší lněný olej. Dříve byl zcela běžnou součástí jídelníčku našich krajanů, dnes se do něj s velkou slávou opět vrací.

Rozhoduje kvalita

Metoda výroby je pro kvalitu lněného oleje rozhodující. Pro konzumaci je vhodný pouze olej lisovaný za studena, pro udržení kondice oleje je pak nezbytné, aby byl tento olej balený v tmavých skleněných lahvích. Vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin způsobuje, že je lněný olej náchylný k oxidaci. Rychle se tedy na vzduchu kazí a hořkne. V takovém případě jej určitě nepoužívejte, protože tělu spíše škodí, než prospívá. Skladujte lněný olej v chladu a temnu a kupujte jej raději po menších baleních.

Jak užívat lněný olej?

Kvalitní lněný olej lze užívat pravidelně, stačí 2–3 lžičky denně, a vždy po studenu, vařením se totiž jeho cenné látky vytrácí. Pokud však patříte ke kreativním kuchtíkům, pak můžete lněný olej zařadit do mnoha svých kulinářských specialit. Má zvláštní chuť, která obzvlášť vynikne v kombinaci s rýží, bramborami nebo se zeleninou, ať už syrovou v podobě čerstvých salátů, nebo vařenou v páře, dušenou, grilovanou či pečenou – v takovém případě postačí troška na závěrečné zakápnutí. Také určitě zkuste lněným olejem pokapat grilovanou rybu.

Tělo omega-3 mastné kyseliny vstřebává nejlépe ve spojení s tvarohem, jogurtem, ořechy či tvrdým sýrem. Rychlé a výživné pomazánky si tedy můžete z tvarohu či krémového sýra s lněným olejem připravit během chvilky. Přidat můžete zelenou cibulku, pažitku, kopr, ředkvičky, pórek, vejce, avokádo nebo třeba česnek – kombinací je nekonečně mnoho, stejně jako benefitů pro naše zdraví. A pokud je máte rádi, můžete zkusit zajímavou alternativu k cukrovinkám, která je chutná, ale také prospěšná pro vaši kondici.

Pomazánka z lněného oleje

  • 3 lžíce lněného oleje lisovaného za studena
  • 300 g sýru cottage 
  • 2 lžíce mletých lněných semínek
  • kajenský pepř
  • 1 lžíce medu
  • sůl
  • čerstvé ovoce (maliny, borůvky)
  • pekanové ořechy na ozdobu

Olej rozmixujte společně se sýrem cottage dohladka, potom přidejte čerstvě mletá lněná semínka (semínka mixujte max. 10 s). Přidejte sůl, kajenský pepř a vše umixujte na jemnou pastu. Podávejte s ovocem a pekanovými ořechy. 

Náš tip: Lněný olej pro krásu

Lněný olej se využívá také na péči o pokožku a o vlasy. Vynikající je zábal z lněného oleje, který aplikujete před mytím do vlasů a necháte asi 30–40 minut působit. Poté jej dobře smyjete šamponem. Olej vlasy vyživí, regeneruje a hydratuje. Používá se také k léčbě popálenin, zvláčnění pokožky a hojení mozolů a kuřích ok.