Podzim je na houby

23. října 2019

Houbaření je český národní sport. Naši potřebu vstávat o víkendu ve čtyři ráno a v mlze a dešti se plížit lesem sdílí jen Slováci, Poláci a Ukrajinci… Mnohé národy toto hobby považují dokonce za kuriózní, ale asi jen proto, že neochutnali houbovou omáčku, bedly na kmíně nebo pikantní hříbkové saláty.

Letos se houbám v našich krajích daří, Facebook a Instagram plní fotky spokojených sběračů s koši plnými praváků, suchohřibů, masáků, bedel a dalších jedlých a dobrých hub. Většina těchto lesních pokladů končí po zásluze v omáčkách, polévkách a smaženicích. Hřibovité houby, které mají menší obsah vody, se zase suší, aby mohly dodat jídlům šmrnc až do další sezony.

Zavařujeme…

Kromě sušení hub se jako způsob konzervace doporučuje také jejich krátké podušení a zamražení. Ovšem za nás jednoznačně vedou houby zavařené, a to v podobě salátů. Ale pozor, k nakládání se hodí mladé plodnice pevnějších druhů hub – hřiby, václavky, suchohřiby, lišky, ryzce… Příprava je velmi jednoduchá. Stačí vybrat správný nálev, krátce zavařit a hotovo. Houby ve sladkokyselém nálevu pak budete mít po ruce vždy, když dostanete chuť na něco pikantního.

Tuto dobrotu si mimo jiné nemusí odepírat ani lidé, kteří si hlídají svou hmotnost, protože houby samy o sobě mají poměrně málo kalorií.  Houby lze kombinovat s různým kořením, ale i se zeleninou (kořenová zelenina, zelí, květák, patisony, cuketa a další). Nám se třeba velmi osvědčila kombinace hub, cibule a bílé papriky.

Babiččin hřibový salát s paprikou

1 kg hřibovitých hub nakrájených na kousky
1 kg cibule nakrájené nahrubo
1 kg papriky nakrájené nahrubo

Nálev

2 l vody
8 dkg soli
30 dkg cukru krystal (lze přidat či ubrat dle chuti)
5 kuliček pepře
5 kuliček nového koření
2 bobkové listy
hrst hořčičného semínka
0,65 l octa

Hřiby povařte pět minut v osolené vodě, poté dvakrát propláchněte pod tekoucí vodou. Připravte si nálev, do něj vložte cibuli, papriku a asi 3 minuty povařte. Poté přidejte scezené houby a nechte směs odležet přes noc. Naplňte do malých sklenic a zavařujte 20 minut při 80 °C.

Vyzkoušejte něco nového

Pro gurmány, kteří si rádi vychutnají také netradiční houbové speciality, nabízí značka Franz Josef Kaiser hned pět vynikajících hotových houbových směsí. Jsou připravené ze známých hub našich lesů – žampionů, klouzků, hlívy ústřičné –  v kombinaci s druhy, které v místních luzích a hájích obvykle nepotkáte – šupinovkou nameko či houževnatcem jedlým, čili houbou shii-ta-ke. Směsi ve slaném nálevu jsou výborné pro vaření nejen asijských specialit, houby ve sladkokyselém kořeněném nálevu si zase zaručeně oblíbíte coby osvěžující salát. Výhodou těchto směsí je, kromě příjemné chuti, také to, že si je můžete vychutnat po celý rok, i když jste se do lesa nezvládli sami vypravit, nebo se vám na houbařských výpravách příliš nedařilo.

MŮŽE SE HODIT