Osvěží a zasytí: studené polévky

16. července 2020

Jak dodat v horkých dnech tělu energii a důležité živiny? Zkuste studené polévky. Skvěle zasytí a současně osvěží a nezatíží naše tělo. Připravují se obvykle z čerstvých surovin, kterých je v létě na zahrádkách či trzích spousta. Fantazii se při přípravě meze nekladou, kombinovat můžete ovoce, zeleninu a různé čerstvé bylinky. Nezapomeňte na kvalitní olivový olej, který pomůže vitaminům snáze proniknout do vašeho těla, a navíc dodá polévkám chutný středomořský šmrnc.

Tarator

Náš první výlet za osvěžující polévkou povede na Balkán, kde si pochutnávají na specialitě zvané tarator. Ta se „vaří“ z jogurtu, okurky, česneku, vlašských ořechů, přidává se do ní kopr a kvalitní olej. Podává se často s ledem jako polévka, ale občas rovněž jako salát či omáčka k rybám.
V některých balkánských zemích, například v Severní Makedonii, se do taratoru přidává česnek a jogurt, nahrazuje kyselé mléko.

Gazpacho

Asi nejznámější studenou polévkou, která domácní už i u nás, je gazpacho. Má původ ve Španělsku, kde existuje nesčetně variant této polévky, jejímž základem jsou rajčata, papriky, okurky, cibule, česnek, koření a extra panenský olivový olej. Naše oblíbená verze pochází z okouzlující Andalusie a recept je více než jednoduchý:

0,5 kg rajčat oloupejte a rozmixujte, přidejte oloupanou a na kousky nakrájenou polovinu salátové okurky, 0,5 kg zelených paprik a prolisovaný stroužek česneku. Krátce mixujte a poté přidejte sůl a pepř dle chuti, 4 lžíce vinného octa a 100 ml extra panenského olivového oleje. Přeceďte přes síto a dejte na hodinu vychladit. Servírujte s plátkem okurky, posypané kostkami cibule, špetkou chilli a s pár kapkami kvalitního olivového oleje. Můžete ozdobit čerstvou bazalkou.

Vichyssoise

Stěžejní surovinou této polévky pocházející z Francie, přesněji z lázní Vichy, je pórek. Servíruje se studená, v parném létě dokonce na ledové tříšti, ale v zimě vám nic nebrání ji podávat teplou. Je velmi chutná a taky rychle hotová:

Rozpusťte 3 lžíce másla, osmažte na něm středně velkou cibuli nasekanou najemno a 350 g bílé části pórku nakrájené na plátky. Jakmile zelenina změkne, zalijte ji 1 l kuřecího vývaru (lze připravit i z kostky) a vložte 2 bobkové listy. Přidejte asi 300 g brambor nakrájených na kostky a vše přiveďte k varu. Jakmile brambory změknou a směs mírně zchladne, přidejte 2 hrsti polníčku, rozmixujte vše tyčovým mixérem dohladka a dejte vychladit. Podávejte osolené, opepřené, smíchané se sladkou smetanou (pro lehčí verzi lze smetanou pokapat jen na ozdobu) a ozdobené osmaženými kolečky pórku a krutony.

Šaltibarščiai

Studená řepná polévka z Litvy s nevyslovitelným názvem je moc dobrá pro naše chuťové buňky i pro zdraví. Červená řepa totiž aktivuje tvorbu červených krvinek, povzbuzuje, detoxikuje střeva, přispívá k pružnosti a pevnosti pleti, vlasů a nehtů.

2 uvařené řepy oloupejte (dá se sehnat i řepa uvařená). Uvařte 2 vejce natvrdo a velkou bramboru vcelku. Poté vše nakrájejte na menší kousky, přidejte najemno pokrájenou půlku salátové okurky, jarní cibulku dle chuti a hrst čerstvého kopru. Vše zalejte 1 l kefíru (nebo dle hustoty), osolte, opepřete a dobře vychlaďte, ideálně do druhého dne. Servírujte posypané čerstvým koprem.

Koriandrová studená polévka

Kdo podlehl kouzlu orientální kuchyně, rozhodně si zamiluje studenou polévku, která chutná a voní dálkami díky koriandru, citronové trávě a limetkovým lístkům.

Ingredience

  • 2 lžičky olivového oleje
  • 1 velká cibule nasekaná najemno
  • 1 pórek nakrájený najemno
  • 1 stroužek česneku nakrájený na plátky
  • 4 šálky vody
  • 1 menší cuketa (cca 200 g), oloupaná a nakrájená
  • 4 lžíce bílé rýže
  • 5 cm citronové trávy
  • 2 limetkové lístky
  • 60 g čerstvého koriandru
  • Čili pasta dle chuti
  • Sůl, pepř
  • Červená paprika (nebo čili paprička) nasekaná na kousky na ozdobu

Postup

  1. Na velké pánvi rozehřejte olej. Přidejte cibuli, pórek a česnek. Zakryjte a vařte za častého míchání 4–5 minut, dokud nebude cibule měkká.
  2. Přidejte vodu, cuketu a rýži s velkou špetkou soli a trochou pepře. Vmíchejte citrónovou trávu a limetkové listy. Přiveďte k varu a snižte plamen na minimum. Zakryjte a vařte po dobu 15–20 minut, dokud nebude rýže měkká.
  3. Vmíchejte do směsi čerstvé koriandrové lístky a vařte další 2–3 minuty. Vyjměte citronovou trávu a limetkové listy.
  4. Nechte polévku mírně vychladnout, poté směs rozmixujte dohladka. Ochuťte solí a pepřem a dobře vychlaďte.
  5. Před servírováním můžete dochutit chilli pastou. Pokud je polévka příliš hustá, nařeďte ji ledovou vodou. Na talíři ozdobte nakrájenou červenou paprikou nebo čili papričkou.

Ovocné polévky

Obzvláště děti milují ovocné polévky. Dají se připravit z jahod, malin, lesního ovoce, broskví a dalších sladkých dobrot. Stačí ovoce rozmixovat, dochutit cukrem, vanilkou, smetanou sladkou nebo zakysanou, případně jogurtem, zakápnout citronovou šťávou a pořádně vychladit. Zdobit můžete čerstvou mátou či bazalkou. Zajímavá je také jablečná polévka se skořicí, ořechy a rozinkami.

Polévka s melounem

Osvěžení v parných dnech vám zaručeně přinese i studená salátová polévka, kterou tvoří 4 nakrájená zralá rajčata, 120 g červeného melounu nakrájeného na kostky, menší okurka oloupaná a zbavená semen, 2 jarní cibulky (zelená část), 1 lžíce nasekané čerstvé máty, sůl, pepř. Rozmixujte dohladka, vychlaďte, podávejte.