Olivy: Dar olympských bohů

29. listopadu 2021

Asi málokomu zachutnaly olivy hned napoprvé. Pokud jste ovšem sáhli po kvalitních plodech, které jsou plné slunce, vůně dálek a autentické chuti, vsadíme se, že už napodruhé si vás opojný slano-trpký pocit v ústech zcela podmanil.

Víte, že…?

V řecké mytologii najdeme příběh, v němž se bohyně moudrosti a války Athéna dostala do sporu s vládcem moří Poseidónem o vládu nad Attikou. Rozhodnout měl král Kekrops na základě toho, který z bohů věnuje městu Kekropia vzácnější dar… Zvítězila Athéna, která městu darovala olivovník, kdežto Poseidón „jen“ pramen slané vody. Na počest vítězné bohyně pak dostalo toto významné město jméno Athény.

Černé, nebo zelené?

V obchodech se setkáte se dvěma typy oliv – zelenými a černými. Zelené olivy jsou nedozrálé plody sklizené poté, co dosáhly plné velikosti. Pokud se nechají dál zrát na stromě, získávají pak různé odstíny hnědé, červené a fialové barvy. Z nich se nejčastěji za studena lisuje extra panenský olivový olej. Některé odrůdy oliv, jako jsou řecké kalamata olivy, se také nakládají a poznáte je podle nádherně tmavofialové barvy a oválného tvaru.

Černé olivy, které jsou běžně dostupné na našem trhu, na stromě nenajdete. Jedná se o zelené olivy pocházející obvykle ze Španělska, které prošly procesem oxidace, během něhož změnily barvu.

Ve Středomoří se pěstuje olivovník evropský, více než polovinu jich najdeme v Itálii, Španělsku a Řecku. Sklizeň se odehrává od podzimu do zimy, a to buď ruční, nebo mechanická. Předtím, než se olivy dají jíst, ale musí projít důležitým procesem, neboť jsou samy o sobě trpké a hořké. Proto se nakládají do solného roztoku, nebo olivového oleje. Rozdíl mezi oběma způsoby je estetický i gurmánský – v olivovém oleji se plody krásně lesknou a jejich chuť se rozvine a intenzivněji vynikne.

7 kuliček denně

Člověk by měl údajně sníst sedm oliv denně. Právě toto množství dodá tělu dostatek vhodných tuků, tedy tak důležitých nenasycených mastných kyselin, a vitaminů, zejména A a E. Olivy ukrývají také spoustu antioxidantů a skoupé nejsou ani na minerály, zejména železo, vápník, draslík a hořčík. Významný je u nich i obsah vlákniny.

Pravidelná konzumace oliv může proto přispět k posílení imunity, snížení hladiny cholesterolu v krvi a je příjemnou prevencí vzniku cévních onemocnění. Olivy zamezují také předčasnému stárnutí, takže víc argumentů, proč zařadit pár kuliček denně do svého jídelníčku, není potřeba!

Olivová kuchyně

Pár skleniček kvalitních oliv  byste měli mít doma vždy v zásobě, protože dokáží zpestřit nejen večer u napínavého filmu, ale také mnohá jídla. Ve studené kuchyni se hodí do tapenád, pomazánek, salátů, na jednohubky, kanapky či jako atraktivní součást sýrových talířů i dalších obložených mís. V teplé kuchyni mají zase své pevné místo ve středomořských receptech, ale chybu určitě neuděláte, když je během vaření přidáte ke kuřecímu masu či rybám.