Olivový olej a dieta. Hodí se k sobě?

5. prosince 2022

Účinky olivového oleje jsou známy od nepaměti. Již ve starověku byl olivový olej využíván jako zázračný elixír pro zdraví, vitalitu a krásu. Svědčí o tom také zachovalé antické busty urostlých a štíhlých postav. Pro obezitu totiž nebylo v souvislosti s používáním olivového oleje nikdy místo. Důkazem toho je i krétská dieta, která je založena na výhradní konzumaci olivového oleje. Pojďme si uvést důvody, proč je vhodné zařadit olivový olej do jídelníčku a jak pomocí olivového oleje zhubnout.

Je olivový olej dietní?

Olivový olej je bezesporu dietní potravinou s mnohými pozitivními účinky na zdraví. Obsahuje převážně nenasycené mastné kyseliny – tedy takzvané zdravé tuky, a spoustu antioxidantů.

Je skvělou prevencí kardiovaskulárních nemocí, snižuje hladinu cholesterolu a podporuje dobré zažívání, metabolické procesy a lepší vstřebávání živin. Proto můžeme olivový olej bez obav zařadit do svého jídelníčku, pokud chceme zhubnout. Po olivovém oleji se zkrátka netloustne. Na základě několika lékařských studií bylo potvrzeno, že olivový olej nezpůsobuje nárůst tělesné hmotnosti a naopak může při vyšší konzumaci podporovat hubnutí.

Například extra panenský olivový olej Franz Josef Kaiser 750 ml má energetickou hodnotu 3378 kJ / 822 kcal na 100 ml. Denně ale stačí přidat jednu polévkovou lžíci (15 ml) panenského olivového oleje do salátu zastudena nebo třeba užívat jedním lžičku (5 ml) olivového oleje s pár kapkami citrónové šťávy každé ráno nalačno asi půl hodiny před jídlem.

Olivový olej a jeho účinky na hubnutí

Pokud trpíte na záněty střev a dysfunkci trávicí soustavy, olivový olej má přirozeně protizánětlivé účinky díky obsahu kyseliny olejové, proto může pomoci odstranit i škodliviny a zánětlivá ložiska z těla.

Také snižuje kyselost žaludku, podporuje činnost jater, žlučníku a slinivky. Dokáže v žaludku likvidovat bakterii zvanou Helicobacter pylori zodpovědnou za tvorbu žaludečních vředů. Olivový olej je i dobrou prevencí vzniku cukrovky. A navíc podporuje dobrou náladu a může za dostatek serotoninu v mozku, což následně způsobí, že člověk nemá chuť se přejídat a přijme za den zhruba o 200 kcal méně.

Olivový olej jako projímadlo také udělá své, dá se využít i k léčbě zácpy. Olivový olej nalačno v malém množství umí rozpohybovat střeva a pomáhá lépe se vyprázdnit. To už je samo o sobě dobrým základem k tomu, abyste měli v pořádku střeva a aby váš trávicí systém dobře pracoval, pokud chcete ztratit přebytečné kilogramy. Dochází také ke zrychlení metabolismu, dále olivový olej nezvýší hladinu cholesterolu, naopak obsažené zdravé tuky pomáhají odbourávat z těla škodlivý cholesterol.

Krétská dieta pro krásu, zdraví a dlouhověkost

Jednou z možností hubnutí pomocí olivového oleje je takzvaná krétská dieta. Základem této diety je extra panenský olivový olej, který v podstatě nahradí veškeré ostatní přijímané tuky.

Kromě toho je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu – více čerstvé zeleniny a ovoce, ořechy, semínka, celozrnné obiloviny a luštěniny. Vynechat byste měli veškeré sladkosti, nasycené tuky, smažená jídla, pivo a tvrdý alkohol, ale také rýži a maso kromě ryb.

Doporučuje se omezit nebo zcela vynechat mléčné výrobky, hodně pít, hlavně vodu a bylinné čaje. I skleničku červeného vína denně můžete, ale jen při hlavním jídle. Podle krétské diety byste se měli snažit denně sníst jen 1800 až 2 000 kalorií, ne více.