Olivový olej a citrón. Proč užívat každé ráno nalačno?

21. února 2022

Účinky olivového oleje byly známy již od starověku a pomáhaly lidem proti nejrůznějším neduhům. Jednou ze skvělých možností detoxikace a udržení se v kondici též představuje olivový olej s citrónem. Jaké benefity tento elixír nabízí?

Extra panenský olivový olej a zdraví

Olivový olej jako všestranný pomocník dnes nechybí v žádné domácnosti. Můžeme si z něj připravit kvalitní pokrmy, ale lze ho využít i v kosmetice pro zkrášlení vlasů a péči o pokožku celého těla. Získává se z plodů olivovníků, které rostou hlavně ve středomořských oblastech. A dávní obyvatelé Středomoří dobře věděli, k jakým účelům tento zdravý olej využít. Olivový olej obsahuje velké množství živin a antioxidantů. Jsou to hlavně vitamín E, ale i další vitamíny rozpustné v tucích – vitamín A, D a K.

Velmi přínosné je velké procento nenasycených tuků a omega 6 a omega 3 mastných kyselin, které jsou prokázanou prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Jednou z mastných kyselin obsažených v olivovém oleji je i silně protizánětlivá kyselina olejová.

Například extra panenský olivový olej 750 ml Franz Josef Kaiser se vyznačuje vysokou kvalitou a získává se přímo z nejlepších zralých oliv lisováním mechanickými postupy zastudena. Má výraznou chuť a vůni i nejlepší vlastnosti. A právě v kombinaci s citrónem je vynikajícím prostředkem, kterému se také přezdívá tekuté zlato. Tento elixír je doporučeno užívat každé ráno nalačno.

Jaké mají citrón a olivový olej benefity?

Někdo je zvyklý pít po ránu sklenici vody s citrónovou šťávou, která má příznivé a očistné účinky. Olivový olej a citrón je už ale rozhodně vyšší level této ranní procedury.

Už staří Řekové a Římané věřili, že olivový olej pomáhá odbourávat z těla škodlivé látky, likviduje ložiska zánětu a dodává celkovou vitalitu, svěžest a dlouhověkost. A právě ráno nalačno olivový olej působí přímo na náš trávicí trakt, kdy rozpohybuje střeva, připraví žaludek na dobrou snídani, podpoří funkci žlučníku a dodá tělu spoustu prospěšných látek i zajistí lepší vstřebávání živin. Tento každodenní ranní rituál vám může pomoci zvýšit vaši vitalitu, zrychlit metabolismus a také nastartovat proces detoxikace a hubnutí.

Také citrón má protizánětlivé účinky, navíc obsahuje velké množství vitamínu C. Spolu se lžičkou extra panenského olivového oleje rozmíchaného s pár kapkami citrónové šťávy tak dostaneme do těla antioxidanty a přírodní antibiotikum v jednom. Tato kombinace pomáhá i odbourávat z těla škodlivý cholesterol a působí dobře na klouby, například při revmatoidní artritidě. Rovněž může podpořit rozpouštění ledvinových a žlučníkových kaménků. Původní obyvatelé oblastí, kde se pěstovaly olivy, měli silnou imunitu a netrpěli na časté infekce jako my dnes.

Jak připravit olej s citrónem?

Pokud chcete tento zázrak našich předků vyzkoušet, stačí vám jen kvalitní extra panenský olivový olej a pár kapek citrónu. Připravte si jednu čajovou lžičku oleje a do ní nakapejte pár kapek citrónové šťávy z čerstvě rozkrojeného citrónu. Chvíli podržte v ústech a poté spolkněte. Doporučuje se užívat pravidelně každý den, a to asi půl hodiny před snídaní. Pokud nemáte doma citrón, hodí se i grep a olivový olej, protože grep má podobné účinky jako citrón. A chuť tohoto elixíru bude možná ještě lahodnější.

Zpočátku stačí, když budete užívat lžičku olivového oleje s pár kapkami citrónu denně, pro fajnšmekry a náročnější to může být časem i lžíce olivového oleje rozmíchaná se lžičkou citrónové šťávy. S tímto vyšším množstvím ale nezačínejte, mohl by se vám po ránu zvednout žaludek. Méně je někdy více. Tato kůra se však nedoporučuje u osob, které trpí překyselením žaludku nebo žlučníkovými problémy. V těchto případech postačí vyzkoušet jen velmi malé množství oleje s pár kapkami citrónu.

Olivový olej i bolest v krku zahání, takže můžete směs olivového oleje a citrónu použít i na vyplachování úst a ke kloktání. V tomto případě elixír nepolykejte, ale použijte k dezinfekci krku a úst, k odstranění zápachu z úst nebo též při bolestech zubů, a poté směs můžete vyplivnout.