Malé, ale skvělé: Ančovičky

14. listopadu 2019

Sardelky, nebo chcete-li ančovičky, nejsou v naší kuchyni běžnou surovinou, ale pokud máte blízko ke středomořským chutím, pak vězte, že jsou to právě tyto malé mořské rybky, které dodávají správný říz mnoha italským, španělským, ale třeba i francouzským specialitám.

Ančovičky mají jemné maso, ale velmi výraznou a slanou chuť, proto si na nich samostatně asi moc nepochutnáte. Zcela jiná situace nastává, když přidáte pár filátek třeba do omáček s rajčatovým či rybím základem. Dokonalá je například omáčka připravená z ančoviček rozetřených v pánvi na česneku opečeném na olivovém oleji. Pak už stačí přidat a rozpustit máslo, dochutit čerstvě mletou čili papričkou a servírovat na těstovinách s parmazánem.

Kam s nimi?

Zajímavý šmrnc dodají ančovičky kromě těstovin také pizze nebo slaným koláčům quiche či pissaladière. Ozvláštní rovněž jídla z vajec, sendviče nebo chuťovky. A kde ještě hrají sardelky důležitou roli? Přece v salátových zálivkách! Určitě už jste někdy vyzkoušeli salát Caesar. Pokud byl připravený opravdu poctivě, tak právě ančovičky tvořily součást krémového dressingu, který dělá tento pokrm tak výjimečným. Najdete je i v oblíbeném francouzském salátu Niçoise.

Salát Niçoise

Po očku

Na ozdobu můžete použít buď filety, nebo také oblíbená rybí očka, která tvoří právě sardelové filátko smotané okolo kapary či olivy. Působí velmi efektně a zároveň dokáží s jídlem opravdové divy. Vynikající jsou sardelová očka na chlebíčkách, jednohubkách i kanapkách, v kombinaci s kysanou smetanou a koprem patří na slané lívance zvané bliny. Na slanost ančoviček ale nezapomeňte ani v případě, že jimi budete jídlo zdobit, a uberte soli v recepturách, abyste své dobroty nepřesolili.

Rybky plné zdraví

Ančovičky mají maso bohaté na bílkoviny a obsahují hodně železa a omega-3 mastné kyseliny, mají také poměrně dost tuku, což ovšem v případě použití 3–4 filátek během vaření nehraje zásadní roli. Na čerstvé ančovičky u nás ve specializovaných obchodech sice tu a tam narazíte, ale sázka na jistotu je mít pár konzerv tohoto kulinářského pokladu po ruce. Během chvilky tak můžete vykouzlit luxusní občerstvení pro nečekanou návštěvu nebo uvařit chutný, výživný a především rychlý oběd pro celou rodinu.

Může se hodit