Koriandr voní, chutná i léčí

25. dubna 2021

Koriandr setý je jednoletá bylina příbuzná třeba anýzu, kmínu nebo kopru, která dorůstá do výšky 30 až 50 cm, má jasně zelené složené listy a jemné bílé kvítky. Plody jsou drobné, světle hnědé kuličky. Pěstuje se buď pro lístky se zvláštní, výraznou vůní, nebo pro aromatická semena. Využití v gastronomii nachází také kořen. Lidé objevili přínos koriandru už před 3,5 tisíci lety, ale v některých našich kuchyních stále ještě nezdomácněl, a to je velká škoda.

Koriandr v každé lékárničce

O jeho léčivých účincích psali staří Egypťané, zmínka o něm je i v Bibli, spisech řeckého lékaře Hippokrata či římského Plinia. Kořen koriandru dostávali římští vojáci s chlebem a masem zabalený do koriandrových lístků, což ochránilo jídlo před zkažením. Vědci z univerzity v Berkeley pak na počátku 2. tisíciletí antibakteriální účinky rostliny potvrdili, když izolovali z listů koriandru látku, jež se ukázala jako velmi účinná zbraň proti salmonele.

Plody i listy také podporují trávení, ulevují od žaludečních křečí a působí proti nadýmání. Když je použijete jako obklad, dokážou zmírnit revmatické bolesti kloubů. Navíc je bylina afrodiziakem, za tímto účelem prý stačí přidat pár lístků do polévky či zeleninových salátů a smoothie.

V listech najdete vitamín A, C i K a důležité minerály. V semínkách se naopak ukrývá mnoho vápníků, selen, železo, mangan, hořčík a také cenná vláknina.

Olej vylisovaný ze semen má antibakteriální účinky a aplikuje se jako podpůrný prostředek při léčbě vředů nebo revmatismu.

Když kuchyní voní koriandr

Jeho uplatnění je až překvapivě pestré. Výborně doplňuje dušené maso, luštěniny a nepostradatelný je i při přípravě ryb.

Listy jsou oblíbené zejména v asijské kuchyni, kde se přidávají do polévek a vývarů, jsou ale rovněž výraznou složkou zelených kari past a čatní. V Mexiku zase nechybí v salsách a salátech. Jsou například typickou surovinou pro výrobu guacamole, pikantní studené omáčky z avokáda, rajčat, cibule, limetkové šťávy, chilli, česneku a právě zeleného koriandru…

Semena koriandru se hojně používají také v Evropě, například v chlebu a jiném pečivu v kombinaci s kmínem, pro originální aroma se přidávají do klobás či pečeně a oblíbené jsou i při grilování a pečení ryb. U nás s nimi ochucujeme houbové omáčky, polévky i houby nakládané. V Indii jsou součástí směsí koření, například karí nebo garam masala, v arabských státech jsou nepostradatelné při přípravě jehněčího a kuřecího masa.

Úzký dlouhý kořen má zase podobné využití jako zázvor. Ozvláštní různé vývary a uplatnění najde též jako součást dušených zeleninových směsí.  

Vyzkoušejte asijsky laděnou polévku z červené čočky s čerstvým koriandrem

Kam s koriandrem?

Pojďme si to shrnout: koriandr se hodí na přípravu omáček, dušených mas a recepty z ryb, výborně doplní houby a luštěniny. Je častou součástí kořenících směsí, nejčastěji s kmínem, česnekem a chilli. Jeho aroma je velmi výrazné a pro dosažení netradičního gurmánského zážitku stačí jen pár lístků a správné souznění ingrediencí.

Pokud už koriandr milujete, nebo ho chcete třeba poprvé vyzkoušet, vsaďte na rychlou večeři či pohoštění pro návštěvy v podobě krekrů s kozím sýrem, mušlemi v omáčce Escabeche – ty za vás v prémiové kvalitě „uvařil“ Franz Josef Kaiser – a zeleným koriandrem. My se jich nemůžeme nabažit!

Mušle Escabeche s kozím sýrem a koriandrem

Na krekry naaranžujte lžičku kozího sýru, kousek pečené papriky, mušli, koriandrový lístek, kousek citrónu a vše zakápněte nálevem z mušlí.