Kokosový olej chutná i hýčká

15. prosince 2019

Kokosový olej náleží k superpotravinám, které si našly zcela přirozeně cestu do našich kuchyní. Své nezastupitelné místo má v exotických receptech, ale významnou úlohu dokáže sehrát i při přípravě tradičních moučníků a cukroví.

Kokosový tuk bez problémů nahradí máslo či běžný rostlinný olej. Křehké pečivo je díky němu ještě křehčí a navíc dodá vašim sladkým dobrotám jemnou kokosovou chuť a vůni. Například při pečení čajového pečiva či lineckého cukroví tyto jeho vlastnosti ocení každý gurmán. A už jste někdy zkoušeli na kokosovém oleji připravit palačinky nebo lívanečky? Získají tak úplně jiný „šmak“.

Raw tip

Nepostradatelný je kokosový olej také v raw receptech, kde funguje jako pojivo a nosič chuti. Stačí si třeba namočit hrnek mandlí a 1,5 hrnku sušených meruněk (nesířených), pak je scedit a rozmixovat se 2 hrnky strouhaného kokosu a 1,5 lžícemi za studena lisovaného kokosového oleje. Z hotového těsta už jen vytvarujete kuličky, obalíte je ve strouhaném kokosu a skvělé a zdravé cukroví nejen pro děti a vegany je na světě!

Zdravý tuk

Ale není to jen chuť a vůně, jež činí z kokosového oleje nepostradatelnou surovinu v našich kuchyních. Je totiž prokázané, že tento tuk patří mezi nejzdravější, které můžeme svému tělu nabídnout, a to zevnitř i zvenčí…

Při hubnutí pomáhá třeba tím, že tuky v něm obsažené (přesněji triglyceridy se středně dlouhým řetězcem) dokáží ve srovnání s ostatními tuky zvyšovat množství spálených kalorií. Z různých studií také vyplývá, že kokosový olej snižuje pocit hladu… A to hraje – co si budeme nalhávat – pro úspěšnou redukci hmotnosti naprosto zásadní roli.

Další důležitou vlastností je jeho schopnost odbourávat škodlivý viscerální tuk, tedy ten, který je v oblasti břicha a kolem vnitřních orgánů. A aby toho nebylo málo, kokosový tuk snižuje také hladinu cholesterolu v krvi. Mastné kyseliny a jejich rozkladné produkty hubí rovněž některé škodlivé patogeny (bakterie, viry a plísně) a uplatňují se tak v prevenci různých infekcí.

Krása z přírody

Při výběru kokosového oleje sáhněte po tom, který je lisovaný za studena, ideálně v kvalitě bio. Jedině tak budete mít jistotu, že obsahuje všechny své cenné látky, jež se rafinací zčásti vytrácejí. Pak se tento přírodní poklad může natrvalo usídlit nejen v kuchyních, ale i ve vašich koupelnách. Je pro něj charakteristické, že bod tání se blíží tělesné teplotě člověka. Proto se s oblibou využívá k péči o pokožku i vlasy jak v komerčně vyráběné kosmetice, tak i v té, kterou si snadno připravíte doma.

Zábal z nahřátého kokosového oleje například dodá vašim vlasům vitaminy a minerály důležité pro jejich růst (vitaminy E, K, železo, kyselinu laurovou a další), navíc vlasy zvlhčuje a hydratuje a chrání pokožku před tvorbou lupů. Antibakteriální vlastnosti kokosového oleje jsou ceněné i při péči o ústní dutinu, kdy se používá coby náhražka ústní vody. Trocha oleje na vatovém tamponu při odličování zase spolehlivě a bez chemie odstraní oční linky i řasenku.

Vyzkoušejte…

Kávový peeling s kokosovým olejem

Dokonalý životabudič pro tělo i duši si připravíte během chvilky.

Co budete potřebovat?

  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 3 lžíce jemně umleté kávy
  • 4 lžíce tmavého třtinového cukru
  • lžičku skořice

Kokosový tuk rozpusťte a nechte zchladnout tak, aby byl stále mírně tekutý. Vmíchejte do něj kávu, cukr a skořici. Používejte 2x týdně na pokožku celého těla (kromě hlavy). Peeling vás v okamžiku zbaví odumřelých buněk i únavy.