Káva s kokosovým olejem. Dává to smysl?

2. srpna 2022

Bez ranní kávy si spousta z nás nedovedete představit den. Ale jakou kávu si dát? Černou, s mlékem nebo se smetanou? Káva s mlékem nebo šlehačkou je sice fajn, ale trochu nuda. Dneska frčí káva s kokosovým olejem, anebo s tučným kokosovým mlékem. Ptáte se proč? Kokosový olej v kávě má totiž svůj tajuplný význam. Vysvětlíme vám jaký a ukážeme i další účinky a využití kokosového oleje.

Co obsahuje kokosový olej

Kokosový olej za poslední dobu značně nabral na popularitě. Díky své lahodné chuti a vůni, zdravotním benefitům a všestrannému využití se stal velice oblíbeným. Co vlastně kokosový olej obsahuje a jaké účinky se mu připisují? V první řadě je to rostlinný tuk, který tvoří z 90 % nasycené mastné kyseliny, zejména triglyceridy se středním řetězcem. Nejvíce zastoupená je kyselina laurová, dále jsou to kyseliny kaprinová, kaprylová, myristová a palmitová. V malé míře pak i nenasycené mastné kyseliny, a to kyselina linolová a olejová. 

Z dalších látek můžeme v kokosovém oleji najít polyfenoly a spoustu jiných derivátů a sloučenin. Také cenné vitamíny, a to především vitamín E, K a další vitamíny rozpustné v tucích – A a D.

Kokosový olej a jeho zdravotní účinky

A na co je vhodný kokosový olej? Kyselina laurová má antimikrobiální vlastnosti, díky jejímu velkému obsahu má tedy olej dezinfekční účinky a hubí mnohé bakterie, viry a kvasinky. 

Celkově „kokosák” prospívá zdraví po všech stránkách:

 • podporuje funkci imunitního systému,
 • pomáhá při zabránění rozvoje autoimunitních chorob,
 • napomáhá hubnutí a zlepšuje metabolismus,
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi,
 • dezinfikuje ústa, sliznice a pokožku,
 • při zevním použití vyhlazuje a regeneruje kůži i vyživuje vlasy,
 • je dobrou prevencí kardiovaskulárních a jiných civilizačních chorob, např. diabetu.

Využití kokosového oleje

Využití kokosového oleje je velmi široké. Od smažení, pečení, použití kokosového oleje na vaření, k výrobě sladkých pomazánek, k masírování dásní při bolesti zubů, k sexuálním radovánkám místo lubrikačního gelu až po použití na pokožku celého těla či vlasy. 

Jedním z nejzajímavějších způsobů, jak konzumovat kokosový olej je, přidat si jednu kávovou lžičku do šálku voňavé kávy.

Jak si připravit kávu s kokosovým olejem

Benefity i využití kokosového oleje už znáte. Teď se nabízí otázka, proč si „kokosák“ dávat zrovna do kávy místo mléka. Zdá se, že je to nový hit mezi milovníky kávových specialit. Tak proč ho nevyzkoušet? 

Kokosový olej v kávě je opravdovou lahůdkou, která z vaší ranní či odpolední siesty udělá opravdu nezapomenutelný zážitek. Stačí, když si připravíte kávu běžným způsobem a přidáte do ní lžičku či dvě „kokosáku”, například bio kokosového oleje Franz Josef Kaiser. Posypat ji můžete třeba i skořicí, anebo mletým kardamomem. Bude však lepší, když vynecháte cukr, jde totiž především o kombinaci kávy a tuku, na kterou je potřeba se zaměřit.

Proč dávat kokosový olej do kávy?

Důvody, proč si připravit ranní kávu s kokosovým olejem, mohou být následující:

 • podpora metabolických procesů, dobrého trávení a hubnutí,
 • ochucení a ovonění kávy, která se v rámci snahy zhubnout či držet paleo dietu nesladí cukrem,
 • rychlejší nastartování energie,
 • podpora správné funkce střev,
 • navýšení dobrého cholesterolu HDL.

Má kokosový olej v kávě nějaké nevýhody?

Pokud byste chtěli hledat nějaké nevýhody ranní konzumace kávy s kokosovým olejem, musíme vás zklamat, žádnou jsme nenašli. Dokonce vám spíše naopak může pomoci trochu zmírnit dopady toho, že ráno nesnídáte. Káva s kokosovým olejem vám tak alespoň nabídne něco zdravého a příval potřebné energie, kterou všichni po ránu někdy marně hledáme. Určitě vám ale doporučujeme najít si čas na zdravou a chutnou snídani dle vašich představ a dietních možností.