Jaro zalité… zálivkami

16. dubna 2020

Na jaro se těšíme asi všichni. Konečně odložíme kabáty, svetry… a ano, ukáží se následky našeho zimního stravovacího režimu. Ale nepropadejme panice, s úpravou jídelníčku a pohybem na čerstvém vzduchu se do léta zvládneme hravě dostat zpátky do kondice.

Zelenina se teď opět stane naším každodenním chlebem, za což nám bude tělo rozhodně vděčné. Sezóna salátů ale nemusí být nudná. S trochou fantazie, kvalitními surovinami a našimi tipy na osvěžující zálivky vám zdravá strava nikdy nezevšední.

4 kroky k úspěchu

Každá zálivka by měla obsahovat 4 základní složky. Vhodné je, aby součástí byla i nějaká složka emulgační, tedy taková, která ostatní přísady spojí a prováže. Tak funguje třeba med, hořčice, ale můžete použít i žloutek.

1. Olej

Výběr oleje rozhodně nepodceňujte. Určitě neuděláte chybu s extra panenským olivovým olejem, ale nebojte se experimentovat a použijte i další kvalitní oleje, jež mají samy o sobě vlastní zajímavou chuť. Například ořechový olej je vynikající na saláty s ovocem, třeba náš oblíbený hruškový. Vyzkoušejte i dýňový, hroznový, konopný, lněný či sezamový olej. Dobrou jarní variantou pro vaše saláty může být také olej z ostropestřece, který má kromě jemné chuti ještě jednu důležitou vlastnost – podporuje detoxikaci jater.

2. Kyselá složka

Pro okyselení skvěle poslouží šťáva z citronů, limetek nebo pomerančů, ale také octy. Už pouhým střídáním olejů a octů docílíte nekonečného množství chutných variací. Nám se osvědčilo mít doma celý rok po ruce kvalitní jablečný a balsamikový ocet. Svou kyselou roli sehraje i hořčice, ideálně dijonská.

3. Sladká složka

Pokud chcete obejít používání cukru, pak sáhněte po sirupech – datlový, javorový, agávový či špaldový rovněž přidají zálivce jemnou příchuť. Vhodný je i med, nebo třeba sladší sušená rajčata, švestky, datle nebo fíky.

4. Slaná složka

Kromě soli můžete použít sójovou či ústřicovou omáčku nebo také miso. Nám se velmi osvědčilo použít sardelky – do dresinku z olivového oleje, citronové šťávy a dijonské hořčice přidejte 2 filátka a rozmixujte, dochuťte mletým pepřem a – pokud vám slanost sardelek nestačí – přiměřeně dosolte. Další originální slanou chuť získáte přidáním pár poupátek kvalitních kapar.

Náš tip: Pokud je čas proti vám, ani tak se nemusíte salátů vzdát. Saláty Franz Josef Kaiser jsou plnohodnotné výživné a přitom lehké jídlo s pořádnou porcí bílkovin v podobě prvotřídního tuňáka. Na výběr máte z pěti lahodných variant, které vám přijdou vhod na cestách, v práci i pro doplnění energie po tréninku.