Jak vybrat nejlepší olej na grilování?

6. června 2022

Pokud budete chtít strávit příjemné chvíle s rodinou či přáteli na zahradě a pohostit je lahůdkami z domácího grilu, je třeba kromě masa či zeleniny nebo koření také vybrat správný olej na grilování. Všechny oleje totiž nejsou vhodné k tomu, aby se vystavovaly vysokým teplotám. Jak se v tom vyznat, co je to bod kouřivosti a po jakém oleji na gril sáhnout?

Co je kouřový bod?

Pro grilování jsou vhodné oleje s vysokým bodem kouřivosti. To znamená, že snesou velmi vysoké teploty, při kterých se dá smažit, fritovat, péct nebo grilovat. Kouřový bod představuje teplotu, při jejímž překročení už dochází k přepalování tuku. To může mít neblahé následky pro naše zdraví. Nehledě na znehodnocení oleje a rizika vzniku karcinogenních látek.

Pro grilování jsou vhodné oleje, které mají kouřový bod 250 °C a více. Pokud grilujete na oleji s vysokým bodem kouřivosti, nedojde ke znehodnocení oleje a k tvorbě karcinogenních látek. Za těchto okolností se dají pochoutky z grilu považovat za relativně zdravé.

Co jsou rafinované oleje?

Aby se zvýšil bod kouřivosti a olej snesl i nejvyšší teploty, využívá se procesu rafinace. Rafinované oleje jsou oleje, které se při zpracování vystaví vysokým teplotám, díky tomu se zvýší bod kouřivosti. To vše se ale děje na úkor výživových hodnot oleje, protože tímto procesem ztrácí cenné látky a vitamíny. Stává se tak docela obyčejným a většinou nezdravým tukem.

Mnohem zdravější jsou za studena lisované nebo panenské oleje, které si udržují obsah všech živin. Zachovávají si také svou přirozenou hustotu, chuť, vůni a kvalitu, na rozdíl od rafinovaných tuků. Nerafinované oleje jsou vhodnější pro použití zastudena a ke grilování se rozhodně vůbec nehodí.

Důležité je tyto za studena lisované oleje přechovávat v tmavých lahvích, aby nedocházelo k jejich znehodnocování vlivem slunečního záření. Mezi tyto vysoce kvalitní panenské oleje patří například extra panenský olivový olej Franz Josef Kaiser.

Oleje na grilování. Které jsou vhodné?

Které oleje jsou vhodné ke grilování? Určitě zapomeňme na olivový olej. Abyste ocenili jeho kvalitu, měli byste používat extra panenský olivový olej. Ten má však nízký bod kouřivosti, velmi snadno se znehodnocuje a přepaluje, proto ke grilování vhodný není. Grilovat můžete na rafinovaném olivovém oleji nebo olivovém oleji z pokrutin, ten však není tak zdravý, je totiž oproštěn od všech svých vitamínů a živin.

Při grilování na extra panenském olivovém oleji, by došlo k jeho přepálení. Při vysokých teplotách by ztratil svou lahodnou chuť a stal by se karcinogenním. Je tedy lepší tento olej použít třeba do zeleninového salátu k masu na grilu, anebo jej můžete přidat do pokrmu až po samotném grilování, tedy úplně nakonec.

Ke grilování je velice vhodný rýžový olej, použít můžete například rýžový olej Franz Josef Kaiser, jehož kouřový bod dosahuje 215–255 °C. Tento olej má celou řadu benefitů, dokonce je vhodný i ke kosmetickým účelům a pro růst vlasů. Bez obav ho lze použít ke grilování masa nebo zeleniny.

Mezi další oleje, které mají vysoký bod kouřivosti a jsou vhodné na grilování, patří například rafinovaný avokádový olej nebo olej z hroznových jadérek. Ty se považují za velmi kvalitní a ideální na gril. Grilovat ale také můžete například na slunečnicovém či řepkovém oleji, vepřovém sádle, přepuštěném másle ghí, kokosovém oleji nebo rafinovaných olejích z vlašských ořechů, arašídů nebo sezamu.