Jak skladovat olivový olej? A proč musí být v teple?

7. března 2022

Jak skladovat olej je otázka, která trápí mnohé hospodyňky. Má se olej po otevření dávat do lednice, nebo může zůstat postavený na kuchyňské lince? Nezkazí se olej v teple?

Jak uchovávat olivový olej a další oleje

O zdravotních benefitech dýňového oleje nelze pochybovat. Je bohatý na nenasycené mastné kyseliny,

Každý olej je jiný a vyžaduje jiné podmínky skladování. Oleje se většinou lisují ze semen a ořechů a liší se teplotní stálostí. Některé oleje velice rychle tuhnou, například kokosový olej, který se rozpouští až při teplotě nad 25 °C.

Většina olejů snese teplo i chlad a nevadí jim, když je skladujete ve spíži, v lednici nebo třeba i v teple na kuchyňské lince. Protože však některé oleje rychle žluknou, je potřeba, aby se uchovávaly vyloženě v chladu. Takovým příkladem je třeba lněný olej, který musí být po otevření v lednici a měli byste ho spotřebovat do jednoho měsíce, maximálně do šesti týdnů.

Olivový olej ale naopak do lednice dávat nesmíte, chlad mu škodí. Olivovému oleji vyhovuje teplota do 20°C a stejně jako všechny ostatní oleje je důležité neskladovat jej na přímém světle a slunečním záření. I z tohoto důvodu většinu olejů správně najdete ve tmavých lahvích z olivově zeleného nebo hnědého skla.

Co se stane s olivovým olejem v ledničce?

Pokud dáte olivový olej do ledničky, kde zpravidla bývá teplota v rozmezí 0 až 4 °C, ztuhne a ztratí svou tekutost a vláčnost. Před použitím jej pak musíte vytáhnout do tepla a nechat nějakou dobu stát, aby se usazeniny rozpustily. To se nepodaří hned, olej se prudkými změnami teplot znehodnocuje a ztrácí svou původní strukturu. 

Olivový olej by se měl skladovat při teplotě od 8 °C výše, nižší teploty opravdu nesnáší. Proto nepatří ani do ledničky, ani do sklepa či v zimě na balkon za okno. 

V souvislosti s ledničkou pro vás máme ještě jeden tip, který vám ale z výše uvedených důvodů nedoporučujeme zkoušet. Pokud vezmete opravdu kvalitní olivový olej, například extra panenský olivový olej Franz Josef Kaiser 750 ml, a dáte ho do lednice, čím rychleji začne tuhnout, tím více je to potvrzením známky kvality oleje. 

Kde skladovat olivový olej?

Ideální místo pro skladování olivového oleje je opravdu na kuchyňské lince nebo ve skříňce na potraviny, kde je teplota kolem 20 °C. Olej nesmí být ani na přímém světle, například v teplých měsících u okna, ale ani hned vedle sporáku či trouby, odkud se line velký žár. I tyto vysoké teploty olivový olej znehodnocují. Olej byste měli mít v dobře uzavřené tmavé lahvi, která nepropouští světlo. A nebojte se, znehodnocení oleje prudkou změnou teplot neznamená, že se může olivový olej zkazit.

Je rozhodující barva a vůně olivového oleje?

Barva olivového oleje se vždy liší a může být různorodá, a to od světlých až po tmavé odstíny zelené. Nejkvalitnější je extra panenský olivový olej, dávat pozor byste si měli na míchané olivové oleje a rafinované olivové oleje. Podle barevného odstínu ale vždy kvalitu oleje nepoznáte. Obecně platí, že čím tmavší barva oleje, tím je olej ze zralejších oliv. Extra panenské oleje vždy mívají spíše světlejší barvu. Někdy ale může zmást barva lahve, která může ledacos zakrýt. Ani usazenina či mírný zákal nemusí být na závadu.

Co se týká vůně, olej by měl mít jemnou, příjemnou olivovou vůni. Pozor na výrazný pach žluknutí či zatuchliny, který signalizuje, že by v oleji mohly být přítomny plísně. Nevábně vonící olej rozhodně nepoužívejte.

Jak používat olivový olej?

Extra panenský olivový olej je vhodný k použití zastudena a do salátů či dresinků. Olej se znehodnocuje také přepalováním nebo dokonce opakovaným používáním, určitě by se na něm nikdy nemělo smažit. Je výhradně určen k použití zastudena. Dalším benefitem je pak použití ke kosmetickým účelům nebo užívání olivového oleje nalačno s citrónem.