Jak naložit s bylinkami? Do oleje s nimi!

15. června 2021

Bylinkovou zahrádku má po celý rok k dispozici asi málokdo, i přesto se ale nemusíte vzdát intenzivních chutí a vůní, které bylinky receptům propůjčují. Stačí k tomu jednoduchý a účinný trik – naložte je do oleje. Není to žádná věda, navíc je to činnost velmi kreativní, zábavná a můžete do ní zapojit celou rodinu!

Nepodceňte výběr oleje

Bylinkové oleje využijete ve studené i v teplé kuchyni. Existuje mnoho osvědčených receptů, ale určitě se nebojte experimentovat a vytvářet unikátní aromatické směsi. Co však není radno podcenit, je výběr oleje. Pro nakládání bylinek se ideálně hodí za studena lisovaný olivový olej v prémiové kvalitě. Určitě neuděláte chybu, když sáhnete po extra panenském olivovém oleji značky Franz Josef Kaiser, které vynesla vaše důvěra a přízeň prestižní ocenění Czech Superbrands 2021. Božsky vyniknou ochucené oleje jen tak na bagetce.

V teplé kuchyni je přidávejte až před koncem úpravy. Výraznou úlohu tak můžou sehrát při přípravě těstovin, pečených brambor, risotta a dalších dobrot. Dodají šmak i masu na gril – když do něj bylinkový olej vetřete a necháte je spolu přes noc v chladu o samotě, druhý den se vám odmění křehkostí a dokonalou chutí.

Co naložit?

Do olivového oleje jednoznačně patří estragon, bazalka, oregano, šalvěj, bobkový list, koriandr, majoránka, rozmarýn, tymián, kopr, saturejka, petrželka, pažitka… Chybu v žádném případě neuděláte, když do olivového oleje naložíte rozpůlené stroužky česneku, citron nebo citronovou kůru, kuličky pepře či cibuli, klidně i s natí. Mimořádně oblíbený je také olej s chilli papričkami. Můžete vyzkoušet také „sladkou“ variantu se skořicí, hřebíčkem, badyánem a citrusovou kůrou. Domácí oleje jsou nejen chutné, ale i krásně vypadají, a když je dáte do zajímavé skleněné láhve, poslouží rovněž jako originální a vždy vítaný dárek.

Jak na to?

Připravte si vhodné skleněné nádoby, které je možné později dobře uzavřít. Dbejte na to, aby byly perfektně čisté a suché. Bylinky také dobře umyjte a osušte, případně nasekejte. Bylinky a další suroviny dle chuti naskládejte do sklenic a zalijte je extra panenským olivovým olejem Franz Josef Kaiser tak, aby byly zcela ponořené. Lahve nechte otevřené, ale přikryjte je gázou či jinou čistou látkou. Takto nechte olej s bylinkami spolupracovat asi dva týdny při pokojové teplotě. Pak je sceďte, nebo nechte zajímavé kousky v oleji na ozdobu. Olej uzavřete a uchovávejte v chladnu.