Jak na ryby? Ideálně s vínem

23. listopadu 2020

Ryba má prý plavat třikrát. Nejprve ve vodě, pak v másle a nakonec ve víně. Správné párování konkrétního rybího maso s určitým vínem – to je ovšem opravdová věda, možná dokonce alchymie. Naštěstí existují i jistá základní pravidla, jak rybu na talíři poctít vhodným nápojem, a ta si představíme v tomto článku. Dobrou chuť a na zdraví!

Co rádi dravci?

Maso s jemnější texturou, kterým disponují třeba dravé sladkovodní ryby jako pstruh, štika, candát, okoun nebo sumec, obsahuje méně tuku a výborně se doplňuje se suchými elegantními bílými víny s bohatší strukturou, ideální jsou například Rulandské šedé, Chardonnay nebo Sauvignon. Pozor, důležitá je také jejich teplota – ta by se měla dle vybraného vína pohybovat mezi 9 a 12 °C.

Náš tip: Zajímavé je spojení jemného rybího masa se suchým či brut sektem.

I líné ryby rády víno

Sladkovodní ryby, které nežijí dravým způsobem života – jsou zkrátka línější – mají maso o poznání tučnější. Proto se k nim hodí bílá vína s výraznější kyselinkou. Chybu tedy neuděláte, když ke kaprovi, karasovi, amurovi, línovi nebo tolstolobikovi naservírujete Ryzlink vlašský nebo rýnský, Rulandské šedé nebo třeba Sauvignon Blanc z Nového Zélandu. Samozřejmě rozhoduje rovněž úprava ryby, například koření, typ omáčky a podobně. Zjednodušeně – čím masitější a pikantnější pokrm, tím plnější víno zvolte. Naštěstí jsou ryby moc zdravé, takže si můžete s jejich správným chuťovým laděním s víny hrát tak často, jak budete chtít 😉.

Chuť vína a moře

Silnou chuť mořské vody, kterou cítíte na jazyku, když si dopřáváte sledě, ančovičky či sardinky, skvěle doplňuje šampaňské či šumivá Cava. Z vín vyzkoušejte ryzlinky, Rulandské šedé a zaexperimentovat můžete i se suchým růžovým vínem.

Smažený kapr

Před Vánoci se možná hodí tip na snoubení vína se smaženým kaprem. Tento sváteční pokrm totiž jednoznačně vyžaduje důsledný výběr nápoje. Nejvhodnější okamžik vytáhnout lepší sekt či šampaňské, ideálně brut, případně některý ze suchých ryzlinků, jež jste si schovávali na speciální příležitost! Dost dobře se (a vinaři prominou) ke smažené rybě s bramborovým salátem hodí také pivo, zejména světlý ležák.

Červené má červenou!

Zvláštní kapitolou jsou ryby s červeným (tuňák) a oranžovým (losos) masem. Ty výtečně doplňují mohutnější vína, a dokonce u nich platí jedna výjimka – lze je snoubit také s červeným vínem, optimálně odrůdou Pinot Noir (Rulandské modré), zejména jedná-li se o úpravu ryby grilováním či restováním na pánvi. Obecně si ale červená vína s rybami moc nerozumí, specifická umami chuť některých ryb způsobuje při kombinaci s červeným vínem svíravost a hořkost v ústech. Sardinky, sleď a další olejovité ryby spolu s červeným zase chytají nepříjemnou kovovou pachuť. Bílé víno je sázka na jistotu, tuňák i losos se výtečně doplňují třeba s Ryzlinkem rýnským nebo Chardonnay.