Hubnutí – mýty a realita

6. dubna 2021

Příchod jara si nejčastěji spojujeme s poupátky, zelenáním krajiny, prvními teplými slunečními paprsky a obecně s probouzející se přírodou. Není divu, že nás toto období vybízí k plnění nejrůznějších výzev, které se často týkají úpravy životního stylu a formování postavy. A s tím úzce souvisí změna jídelníčku… Na internetu najdeme mnoho rad a osvědčených diet, ale pokud chceme dosáhnout trvalých výsledků, pak platí – všeho s rozumem.

Chyby při hubnutí

První plán obvykle spočívá v myšlence, že výrazné omezení množství jídla může pomoct proces redukce hmotnosti urychlit. A do jisté míry tomu tak skutečně je. Jenže pouze dočasně. Začnou nám chybět živiny a může se dostavit nepříjemný jojo efekt, jelikož tělo bude unavené a bude nás nutit postrádané kalorie doplňovat všemi možnými způsoby. Například spořádáním nějaké sladké dobroty…

Podobnou neplechu bychom na sobě napáchali, pokud bychom mezi jídly dělali příliš dlouhou pauzu nebo vynechali jídlo úplně. Tělo si to zapamatuje a začne si každé sousto ukládat na horší časy. No a místo kýženého výsledku se dostaví nabírání hmotnosti.

Výživný a chutný salát Niçoise

Spěchej pomalu

Dalším faktorem, který by bylo dobré zmínit, je rychlost jezení. Tělu chvíli trvá, než vyšle signál do mozku, že je syté. Proto když jídlo řádně nerozkoušeme a hltáme, sníme toho mnohem víc, než bychom potřebovali. Navíc se nám při rychlém polykání dostává spolu se soustem do břicha vzduch, který způsobuje nepříjemné nafouknutí.

Svěží listový salát s olivami, sušenými rajčaty, uzeným kachním prsem a zálivkou vinaigrette

Bílkoviny jsou základ

Každá dieta funguje na principu kalorického deficitu. Pouze se liší poměrem sacharidů, tuků a bílkovin, které bychom měli přijímat. Bílkoviny jsou doslova stavebním kamenem lidského těla. Nachází se ve svalech, kostech, kůži, mají vliv na imunitu organismu a působí pozitivně na fyzickou i psychickou aktivitu. Je tedy zřejmé, že v jídelníčku nesmí chybět. Najdeme je mimo jiné ve vejcích, mléčných výrobcích, luštěninách či v mase.

Jejich velmi kvalitním zdrojem mohou být i mořské ryby, navíc nám dodají vitamíny A, D a také B1, B2, B6 a B12. Z minerálních látek se v mořských rybách objevuje zinek, fosfor, selen a jód. Nedílnou složkou mořských ryb jsou i omega-3 mastné kyseliny, které přispívají ke správnému fungování mozku a imunity. Třeba šťavnatý tuňák ve vlastní šťávě nám zajistí jak lahodný gurmánský požitek, tak i potřebné esenciální látky pro náš organismus – 22 gramů bílkovin ve 100 gramové porci a současně pouze 0,5 g tuku, a přesně to se nám při hubnutí hodí! Doma, v práci i na cestách se zase vyplatí mít při sobě některý z výživných Tuňákových salátů Franz Josef Kaiser, které obsahují prvotřídní suroviny a dodají tělu potřebnou „šťávu“ kdykoli během dne.

Tuky při dietě? Jistě!

Jsou tuky při dietě žádoucí? Často se během hubnutí jedná o zakázané slovo. Ovšem nemůžeme všechny tuky měřit stejným metrem. Například smažená jídla nám při cestě za vysněnou figurou spíše uškodí. Jenže lehký salát zakápnutý kvalitním olejem? Budou jásat jak vaše chuťové pohárky, tak vaše postava. Osvědčená klasika Extra panenský olivový olej je základ zdravého menu, ale pro zpestření jídelníčku existují i jiné alternativy.

Stačí jen pár kapek chuťově zajímavého oleje a celý pokrm dostává zcela nový ráz. Krom toho, například Ostropestřecový olej má příznivé účinky na játra, žlučník a ledviny, činnost srdce a mozku zase zlepší Lněný olej. Sezamový olej má výraznou chuť i schopnost zbavovat metabolismus těžkých kovů. Ideálně vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin a příjemně štiplavou chuť zajistí Konopný olej.

O vlašských ořeších je známo, že pro svůj tvar podobný mozku mají na tento orgán blahodárný vliv. Skvěle fungují na paměť a nervový systém. A co víc, pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu. Proto si myslíme, že se vyplatí salát nebo jiný studený pokrm doplnit o pár kapek Oleje z vlašských ořechů.

Ať už o dietě přemýšlíte, držíte ji, nebo zkrátka chcete ozvláštnit svůj jídelníček chutnými kvalitními potravinami, přejeme vám hodně zdaru!

Náš tip: Celerový salát s řepou a schwarzwaldskou šunkou