Hrozně dobrý hroznový olej

31. července 2020

Vinná réva, latinsky Vitis vinifera, je jednou z nejstarších kulturních rostlin pěstovaných člověkem. Jejími plody jsou šťavnaté bobule, které mají mnohostranné využití. Jsou vynikající čerstvé, sušené jako rozinky a sultánky, po zkvašení chutné hroznové šťávy si je užíváme v podobě vína, slouží k výrobě vinného octa… Poskytují nám ale i další vzácnou látku. Nebudeme vás dlouho napínat, jedná se o olej, který se lisuje z malých tvrdých semínek.

Tato semínka, která při konzumaci hroznového vína obvykle zvláštní gurmánský požitek nepřináší, jsou zdrojem cenných látek působících velmi blahodárně na naše zdraví. Mají silné antioxidační vlastnosti i protizánětlivé účinky a jsou bohaté na vitamin E. Hroznový olej se díky nim zařadil mezi důležité složky zdravé výživy.

Pro co? Proanthokyanidiny!

Tak se nazývají hlavní účinné látky v hroznových jadérkách, ale nebojte, pro usnadnění pro ně existuje zkratka PAC. Právě v nich tkví antioxidační schopnosti semínek révy. Působí podpůrně v prevenci i terapii srdečně-cévních onemocnění, jako jsou žilní nedostatečnost, periferní onemocnění cév nebo křečové žíly. Snižují totiž kapilární propustnost a křehkost žil a cév. Hroznová semínka mají pozitivní vliv i na zdraví pacientů ohrožených srdečním infarktem či mozkovou mrtvicí.

Extrakty z hroznových semínek se osvědčily i při diabetu 2. typu a dalších civilizačních chorobách. Některé studie prokázaly, že antioxidační schopnosti výtažků z hroznových jader jsou vyšší než v případě vitaminů C, E či beta-karotenu.

Pro mladou pleť a krásné vlasy

Olej z hroznových semínek má velmi široké použití. Najdete ho v masážních směsích a v kosmetických přípravcích na pleť, kterou hydratuje a vyhlazuje, vhodný je pak hlavně pro mastnou nebo zralou pleť. Používá se rovněž k péči o vlasy – posiluje je a hydratuje, navíc jemně čistí pokožku hlavy a zbavuje ji lupů.

Náš tip: Rychlá maska na vlasy z hroznového oleje

Smíchejte 5 lžic hroznového oleje a přidejte pár kapek esenciálního levandulového oleje. Směs kruhovými pohyby vmasírujte prsty do pokožky hlavy a vlasů. Poté vlasy zabalte na půl hodiny do ručníku, ideálně nahřátého, poté si hlavu umyjte šamponem. Vaše vlasy získají potřebnou vláhu, výživu a lesk.

V kuchyni jako doma

Nejčastěji se s hroznovým olejem setkáme asi v gastronomii, kde se využívá k dochucování masa, obzvláště vhodný je na drůbež a zvěřinu. Má neutrální, mírně oříškové aroma, takže se hodí do mnoha receptů české i světové kuchyně, příjemně ozvláštní saláty, ale také pečivo a různé moučníky. Navíc je odolný vůči vysokým teplotám, proto se je jeho využití skutečně univerzální – je vhodný na vaření, smažení, fritování, dušení i pečení. Tyto vlastnosti oceníte také během grilovací sezóny, kdy může sehrát hroznový olej hlavní roli při přípravě netradičních marinád.

Vyzkoušejte skvělou marinádu z hroznového oleje na maso i zeleninu a vaše příští grilovačka bude prostě dokonalá