Aceto balsamico: poklad pro kuchyň i pro zdraví

29. června 2020

Pořád váháte, zda do svého kulinářského repertoáru zařadit balsamikový ocet? To je ovšem velká škoda pro vaše chuťové pohárky. Má totiž velmi specifickou a jemnou kyselo-sladkou chuť, která dodá vašemu vaření zcela nový rozměr. Navíc v sobě ukrývá mnoho zdravotních benefitů.

Balzám pro vaše speciality

Pravý aceto balsamico pochází z italské Modeny, jeho tradice tam sahá do 17. století. Jedná se o vinný ocet, který se vyrábí ze zahušťovaného moštu vinných hroznů odrůdy Trebbiano. Své unikátní nasládlé a kořenité chuti dosahuje postupným zráním v sudech, jež trvá několik let.

Výroba balsamikového octa podléhá speciálním italským předpisům a velmi přísným pravidlům. Originální Balsamico tak nese logo chráněného zeměpisného označení, které je zárukou prvotřídní kvality a excelentní chuti.

Tu oceníte zejména při přípravě různých salátů, marinování masa a pochopitelně v mnoha recepturách italské kuchyně pro dosažení autentického gurmánského prožitku, skvělý je například v risottech a těstovinových salátech. Italové si s kvalitním balsamikovým octem rádi zakápnou rovněž maso, vejce, grilovanou rybu, ale také čerstvé ovoce, například jahody, ananas či hrušky.

Vinice v okolí města Modena v Itálii

Ciabatta se sušeným rajčetem a olivami

Ciabattu nakrájejte na plátky, potřete olivovým olejem a opečte na grilu či grilovací pánvi.

Smíchejte nasekaná sušená rajčata, nakrájená cherry rajčata, bylinky, lžíci olivového oleje, balsamikový ocet a nasekaný česnek.

Plátky opečené ciabatty potřete česnekem a ozdobte směsí rajčat s bylinkami.

Dejte si do těla…

Balsamikový ocet dokáže se ctí nahradit tučné majonézové dresinky či olejové zálivky. Sám o sobě má velmi málo kalorií a neobsahuje žádný tuk, takže při redukčních dietách nemůže na vašem stole rozhodně chybět. Podporuje také trávení a posiluje imunitu. Je přímo spojovaný i s kontrolou hladiny cholesterolu, protože snižuje hladinu „špatného“ HDL cholesterolu a udržuje hladinu toho „hodného“.

Navíc balsamikový ocet obsahuje draslík, fosfor, vápník, zinek a hořčík a rovněž poměrně vysokou hladinu fytonutrientů, které fungují jako silné antioxidanty, což má za následek urychlení hojení zánětlivých procesů a také prevenci předčasného stárnutí. Co vy na to, dámy?

Studie taktéž prokázaly, že balsamikový ocet může mít pozitivní vliv na regulaci hladiny glukózy v krvi, pokud je používán v mírných koncentracích. Rovněž se doporučuje jako prevence vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních chorob vůbec.

Kam s ním?

Balsamikový ocet vydrží v dobré kondici poměrně dlouho, klidně i několik let. Musí ovšem zůstat dobře uzavřený a chráněný před přímým slunečním světlem.

Balsamikový ocet můžete vyzkoušet i v našem oblíbeném receptu na bramborový salát s tuňákem