10 tipů pro zahájení grilovací sezóny

31. května 2021

Jakmile se venku oteplí, fanoušci venkovního vaření a dobré společnosti zpozorní. Blíží se sezóna rozpálených grilů! Vůně pečených dobrot, dlouhá posezení s přáteli a rodinou, osvěžující drinky a pomalé letní večery… Ať už grilujete na balkóně, terase nebo zahradě, malém přenosném grilu nebo profesionálním obrovi – zážitky jsou to vždy výjimečné.

Než to všechno naplno vypukne, přečtěte si našich 10 tipů pro váš ještě lepší start do nové grilovací sezóny.

1. Jako první je potřeba grilu po zimním odpočinku věnovat čas a pořádně ho vyčistit, zkontrolovat všechny jeho součásti, případně opravit nedostatky – to se týká zejména plynových grilů. Následovat by měla revize grilovacího náčiní včetně naostření nožů a doplnění zásob materiálu na podpal.

2. Nezapomeňte, že pokud používáte brikety, uhlí nebo dřevo, musí se gril pořádně rozžhavit a vytvořit uhlíky, což chvíli potrvá. Plynový či elektrický gril se nahřeje rychleji. Začněte tedy s přípravou grilovací stanice v dostatečném předstihu před tím, než plánujete jíst, jídlo položené na grilovací rošt totiž musí zasyčet (a není to přesně ten okamžik, na který se všichni tak těšíme?).

Salát z grilovaného lilku

3. Sestavte si menu podle velikosti grilu tak, abyste v jedné várce pokud možno připravili porci pro každého strávníka a nikdo nemusel čekat další dlouhé minuty, zatímco ostatní už jedí. Chodů můžete naopak zahrnout libovolné množství podle předpokládané délky vaší grilovací párty.

4. Pro grilování je potřeba použít kvalitní tuk, který zajistí, že se vám suroviny na teple nebudou sušit, ale dokřupava opékat. Sáhněte po rostlinném oleji s vysokým kouřovým bodem, díky čemuž se tuk nebude přepalovat, tedy znehodnocovat. Doporučujeme rýžový olej: ten se chlubí jedním z nejvyšších kouřových bodů mezi potravinovými oleji, a to 230 až 260 °C. Vyniká jemným oříškovým aroma a dá se použít na maso, sýry i zeleninu – té se rozhodně nebojte, leckdy chuťově předčí kdejaký steak! Vyzkoušejte třeba salát z grilovaného lilku.

5. Pokud najednou ugrilujete více porcí, než sníte, snažte se je do podávání udržet teplé. Vychladnutí grilovanému jídlu příliš nesvědčí.

6. K teplému hlavnímu jídlu se v létě vždy hodí čerstvý salát. Na základ zálivky použijte pouze kvalitní extra panenský olivový olej, protože má nejlepší vůni a chuť i zdraví prospěšné vlastnosti. Je totiž vyrobený z tak akorát zralých a kvalitních oliv mechanickým lisováním za studena. Pokud se cítíte na něco netradičního, nový rozměr vašim salátům dodá olej z vlašských ořechů.

7. Správná zálivka by měla kromě kvalitního oleje obsahovat také kyselý element. Na to se skvěle hodí balsamikový ocet, který má vyváženou kyselo-sladkou chuť, a ještě k tomu podporuje trávení, což se u grilovacích hostin určitě vyplatí. Slanost v salátu můžou dodat například kapary, nerozvinutá poupata ze středomořského keříku naložená ve slaném nálevu.

8. Grilování je nezřídka aktivita na celé odpoledne a jako správní hostitelé byste měli myslet na to, aby po celý den bylo na stole malé občerstvení. Inspirujte se v Itálii a podávejte antipasti – olivy plněné různými specialitami, sladká sušená rajčata, dobrý sýr nebo i nakládané houby. Hodit se může také čerstvá bagetka.

9. Kdo by si nepřál zakončit příjemné posezení sladkou tečkou? V létě určitě nešlápnete vedle se zmrzlinovým pohárem. A ten by nebyl kompletní bez barevné jedlé dekorace – pokud nemáte vlastní domácí ovoce, nebojte se sáhnout po kompotovaném ovoci v prémiové kvalitě a poháry ozdobte ovocným koktejlem nebo broskvovými kostkami. Děti je milují a ani vy jistě neodoláte.

10. Dospělé nesmíte v podvečer ochudit o podávání letního drinku. Představte si, jaký dojem na hosty uděláte s mandarinkovou granitou podávanou v miskách z pomerančů!

Teď už víte, jak na to – zbývá jen se rozhodnout, co bude zlatým hřebem večera, tedy ten nejtěžší úkol 🙂 Co třeba tuňákové burgery s limetkovou majonézou? Vyzkoušejte je, jsou vynikající a nemusíte mít obavy z nedostatečného propečení masa. A s videoreceptem bude jejich příprava úplná hračka.

Tuňákové burgery s limetkovou majonézou